czwartek, 31 maja 2018

Senegal - Lwy Terangi


Senegal jest jedną z trzech tylko reprezentacji afrykańskich, którym udało się awansować do ćwierćfinału Mistrzostw Świata. A dokonali tego w swoim debiucie na mundialu! Lwy Terangi pokonali w 2002 roku w meczu otwarcia Francję, ówczesnych Mistrzów Świata 1-0! Bohaterami po turnieju byli trener Bruno Metsu i piłkarze El-Hadji Diouf, Pape Bouba Diop, Tony Sylva, Omar Daf, ale przede wszystkim Henri Camara. Przywitani byli jak królowie po powrocie do kraju.
Jak będzie tym razem? Senegal jest grupowym rywalem Polski na turnieju w Rosji i pierwszy mecz zagrają właśnie z Biało-Czerwonymi. Mecz o tyle ważny, że rozpoczynający zmagania grupowe i trzeba w nim osiągnąć dobry rezultat. Czy teraz Senegal ma skład na awans z grupy? Okaże się do 28 czerwca…



Aktualności:
Trener – Aliou Cisse
Kapitan – Cheikhou Kouyate
Miejsce w rankingu FIFA - 28
Największa liczba występów – Idrissa Gana Gueye (58)
Najwięcej bramek – Moussa Sow (18)


Rekordy:
Najdłużej pracujący trener – Jules Vandooren 1961 – 1979 (18 lat)
Najskuteczniejszy trener – Bruno Metsu – Ćwierćfinał Mundialu 2002
Największa liczba występów – Henri Camara (99)
Najwięcej bramek – Henri Camara (29)
Najwyżej w rankingu FIFA – 23 – listopad 2017
Najniżej w rankingu FIFA – 99 – czerwiec 2013



Senegal na Mistrzostwach Świata:


2002 – Pierwszy i jak dotychczas jedyny występ na mundialu. W swoim debiucie na Mistrzostwach Świata Senegal mocno zaskoczył na plus wszystkich kibiców. Lwy Terangi w meczu otwarcia przeciwko Mistrzom Świata, Wielkiej Francji wygrali 1-0 po golu Pape Bouby Diopa czym wprawili w osłupienie cały piłkarski świat. W drugim spotkaniu zremisowali z faworyzowaną Danią 1-1, a w ostatnim grupowym pojedynku po kosmicznym meczu, Senegal podzielił się punktami z Urugwajem przy wyniku 3-3.
W 1/8 finału trafili na Szwecję i ku zaskoczeniu nie tylko kibiców, ale zapewne także i swoim pokonali po dogrywce reprezentację Trzech Koron 1-2. Zdobywcą obu bramek był Henri Camara, a tą decydującą strzelił w 104 minucie spotkania. W ćwierćfinale Senegalczycy mierzyli się z rewelacją turnieju – Turcją. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka ponieważ w regulaminowym czasie gry bramki nie padły. Już w 4 minucie dogrywki bramkę na wagę półfinału zdobył Ilhan Mansiz i Turcy wygrali 0-1.
Ciekawostką jest to, że w tym spotkaniu trener Bruno Metsu nie dokonał żadnej zmiany nawet przy niekorzystnym wyniku w dogrywce, a i tak został okrzyknięty najlepszym trenerem w historii.


 
Terminarz Senegalu na Mundialu w Rosji:


19.06   17:00   Polska – Senegal
Pierwszy mecz pomiędzy tymi reprezentacjami

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 2.30     X – 3.10     2 – 3.40


24.06   17:00   Japonia – Senegal
10.09.03 Mecz towarzyski wygrany 1-0

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 3.10     X – 3.10     2 – 2.40


28.06   16:00   Senegal – Kolumbia
26.06.11 Mecz towarzyski przegrany 0-2
31.05.14 Mecz towarzyski zremisowany 2-2

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 3.75     X – 3.35      2 – 2.00

Senegal będzie miał trudne zadanie poprawić pozycję z ostatniego swojego występu na Mistrzostwach Świata. Trudnym zadaniem może być w ogóle wyjście z grupy jednak nie jest to niemożliwe. Za to przebrnięcie przez 1/8 finału moim zdaniem jest niewykonalne. Jeśli uda się to zawodnikom Senegalu i wyrównają swoje najlepsze osiągnięcie mundialowe bądź jeszcze je poprawią to ogolę się na łyso i będę musiał to odszczekać.
Mój typ to jednak 3 miejsce w grupie.




wtorek, 29 maja 2018

Anglia - Synowie Albionu

Anglia uważa się za ojczyznę futbolu. To właśnie tam powstały pierwsze kluby i to oni mają najstarsze rozgrywki pucharowe na świecie.
Anglicy zawsze sami siebie widzą w roli faworytów wielkich imprez sportowych nawet jeżeli nie ma ku temu logicznych podstaw. Teraz skład nie wygląda specjalnie imponująco. Chociaż linia obrony nie powala na kolana nazwiskami to już w ofensywie jest co najmniej ciekawie. Kibice reprezentacji Anglii mogą jedynie westchnąć wspominając takich defensorów jak John Terry, Rio Ferdinand, Sol Campbell czy Tony Adams. Jednak w 100% wszyscy liczą na jedną postać – Harry Kane. To on ma strzelać bramki i prowadzić zespół do wygranych. A tych goli może kilka strzelić już w grupie biorąc pod uwagę, że pierwszymi rywalami Anglii będą kolejno Tunezja i Panama…



Aktualności:
Trener – Gareth Southgate
Kapitan – Harry Kane
Miejsce w rankingu FIFA - 13
Największa liczba występów – Joe Hart (75)
Najwięcej bramek –  Danny Welbeck (15)

Rekordy:
Najdłużej pracujący trener – Walter Winterbottom 16 lat (1946-1962)
Najskuteczniejszy trener – Fabio Capello 66,7% zwycięstw
Największa liczba występów – Peter Shilton (125)
Najwięcej bramek – Wayne Rooney (53)
Najwyżej w rankingu FIFA – 3 – sierpień 2012
Najniżej w rankingu FIFA – 27 – luty 1996


Anglia na Mistrzostwach Świata:


1950 – Anglia przygodę z Mistrzostwami Świata rozpoczęła od zwycięstwa z Chile 2-0. Następnie grali mecz ze Stanami Zjednoczonymi i pewni zwycięstwa zlekceważyli przeciwnika. Przegrali z USA 0-1. W spotkaniu, który mógł dać awans Synom Albionu przegrali 0-1 z Hiszpanią i odpadli z turnieju.
ostatecznie Anglia sklasyfikowana na 8 miejscu.


1954 – Anglicy rozpoczęli turniej od remisu z Belgią 4-4. W drugim spotkaniu wygrana z gospodarzami turnieju Szwajcarami 2-0. W ćwierćfinale przegrali z obrońcą tytułu Urugwajem 2-4.
Ostatecznie Anglia sklasyfikowana na 7 miejscu.


1958 – Mundial w Szwecji rozpoczęty od remisu 2-2 ze Związkiem Radzieckim, następnie bezbramkowo zakończony pojedynek z Brazylią. Ostatni mecz także remisowany z Austrią 2-2. Mimo iż Anglicy nie przegrali żadnego spotkania w grupie nie awansowali dalej.
Ostatecznie Anglia sklasyfikowana na 11 miejscu.


1962 – Na Mistrzostwach Świata w Chile Anglicy w pierwszym meczu mierzyli się z mocną reprezentacją Węgier i przegrali to spotkanie 1-2. W drugim pojedynku grupowym pewnie pokonali Argentynę 3-1 i ostatnie spotkanie zremisowali 0-0 z Bułgarią. Dzięki korzystnemu wynikowi w drugim meczu w grupie dało to awans do dalszej fazy. W ćwierćfinale lepsi okazali się być jednak Brazylijczycy, późniejsi triumfatorzy turnieju, którzy wygrali wtedy z Anglią 1-3.
Ostatecznie Anglia sklasyfikowana na 8 miejscu.


1966 – Anglicy choć byli gospodarzami to do głównych faworytów turnieju nie należeli, ale dumnie mówili, że futbol wrócił do domu. W grupie wystartowali od remisu 0-0 z Urugwajem, następnie wygrana 2-0 z Meksykiem i ponownie 2-0 tym razem z Francją. Ćwierćfinał bardzo wyrównany przeciwko Argentynie rozstrzygnięty po golu Goeffa Hursta 1-0. W półfinale Synowie Albionu wygrali z rewelacyjną Portugalią 2-1, a strzelcami bramek w tamtym spotkaniu byli Sir Bobby Charlton dwa gole i jedno trafienie Czarnej Perły z Mozambiku -Rewelacyjnego Eusebio.
Finał z Niemcami Zachodnimi był widowiskiem przez duże „W”. Były bramki, zwroty akcji i kontrowersje. Dopiero po dogrywce Anglicy wygrali 4-2, a bohaterem był Geoff Hurst. Autor hat-tricka w finale, jedną z bramek zdobył, czy też jej nie zdobył? Sędzia liniowy Tofik Bahramov w 11 minucie dogrywki uznał, że po odbiciu się futbolówki od poprzeczki przekroczyła ona linię bramkową. Tak na dobrą sprawę do dziś nie można tego jednoznacznie stwierdzić.
Anglia zdobywa Mistrzostwo Świata


1970 – Mundial w Meksyku rozpoczęty zwycięstwem nad Rumunią 1-0, następnie porażka z Brazylią w takim samym wymiarze 0-1. W ostatnim meczu grupowym wygrana 1-0 z Czechosłowacją i awans do dalszej fazy. W ćwierćfinale rewanż na Anglikach wzięli Zachodni Niemcy, wygrywając po dogrywce i golu Gerda Mullera na 2-3.
Ostatecznie Anglia sklasyfikowana na 8 miejscu.


1982 – Fazę grupową turnieju w Hiszpanii Anglicy przeszli jak burza. Wygrali wszystkie mecze, kolejno 3-1 z Francją, 2-0 z Czechosłowacją i 1-0 z Kuwejtem. W drugiej rundzie grupowej lepsi okazali się zawodnicy z Niemiec Zachodnich. Anglicy zremisowali 0-0 właśnie z RFN i także 0-0 zakończył się mecz przeciwko Hiszpanii. Niemcy pokonali Hiszpanów i to oni awansowali dalej.
Ostatecznie Anglia sklasyfikowana na 6 miejscu.


1986 – Anglicy rozpoczęli turniej od porażki 0-1 z Portugalią, następnie nieoczekiwanie zremisowali 0-0 z Marokiem i  w ostatnim spotkaniu w grupie musieli wygrać aby awansować. Udało im się to po zwycięstwie 3-0 z Polską. W 1/8 finału także 3-0 został odprawiony Paragwaj i gdy wydawało się, że Anglicy złapali rytm przyszła porażka w półfinale. Tam zbyt mocna okazała się Argentyna. Mecz niezapomniany, na Estadio Azteca w Mexico City przy udziale ponad 114 tysięcy widzów swój popis dał Diego Armando Maradona. Najpierw był gol zdobyty ręką, 51 minuta meczu i tak zwana Ręka Boga w wykonaniu Maradony, który dzięki temu pokonał Petera Shiltona. W 55 minucie Boski Diego przeprowadził solową akcję. Rozpoczął swój rajd na 40 metrze przed własną bramką, a zakończył strzałem z piątki w polu karnym Anglii. Po drodze minął 4 zawodników Anglii, a także bramkarza i wpakował piłkę do siatki. Cały stadion oszalał, no może poza kibicami reprezentacji Anglii.
Ostatecznie Anglia sklasyfikowana na 8 miejscu.


1990 – Pierwsze dwa mecze na Mistrzostwach Świata we Włoszech Anglia zremisowała. Z Irlandią 1-1 i 0-0 z Holandią. O awansie zadecydowała wygrana 1-0 z Egiptem. W 1/8 finału dopiero po dogrywce i golu Platta w 119 minucie pokonana została Belgia. W ćwierćfinale Anglicy także potrzebowali dogrywki aby pokonać Kamerun. W regulaminowym czasie gry 2-2 i w dogrywce decydująca okazała się być bramka z rzutu karnego, którą zdobył Gary Lineker. W półfinale spotkanie ze starymi wrogami – RFN… Brehme w 60 i Lineker w 80 minucie meczu strzelcami bramek. Anglicy musieli rozegrać trzecią dogrywkę w trzecim kolejnym meczu. Tym razem nie udało im się przechylić szali na swoją korzyść i potrzebne były rzuty karne. W nich lepsi byli Niemcy wygrywając 4:3… W meczu o trecie miejsce lepsi od Anglików byli Włosi wygrywając 1-2.
ostatecznie Anglia sklasyfikowana na 4 miejscu.


1998 – Anglicy rozpoczęli turniej we Francji od pewnej wygranej 2-0 z Tunezją, prowadzoną przez Henryka Kasperczaka. W drugim meczu ulegli Rumunii 1-2 i w ostatnim spotkaniu nie mogli przegrać. Przeciwko Kolumbii wygrali 2-0, a pięknym golem z rzutu wolnego popisał się David Beckham. W 1/8 finału mecz o podwyższonej temperaturze przeciwko Argentynie. Mecz do przerwy piękny, po przerwie dziwny, brutalny, ale godny zapamiętania. Pierwsze 45 minut to wynik 2-2, druga połowa to już walka. Starcie między Beckhamem i Simeone zakończone żółtą kartką dla Argentyńczyka i czerwoną dla Anglika. Dogrywka bez bramek i rzuty karne, w których lepsi byli Albicelestes i wygrali 3:4.
Ostatecznie Anglia sklasyfikowana na 9 miejscu.


2002 – Anglia w grupie F najpierw zremisowała ze Szwecją 1-1. Później pokonała Argentynę 1-0 tym samym rewanżując się za fazę pucharową poprzedniego turnieju. Ostatni mecz zremisowany 0-0 z Nigerią. W 1/8 finału pokonali Danię 3-0 i w ćwierćfinale trafili na Brazylię. Choć Canarinhos byli do ogrania w tamtym momencie to Anglicy nie wykorzystali swojej szansy, a raczej zaprzepaścił im to David Seaman wpuszczając dośrodkowanie Ronaldinho. Porażka 1-2 i z niedosytem powrót do domu.
Ostatecznie Anglia sklasyfikowana na 6 miejscu.


2006 – Anglia na starcie ogrywa Paragwaj 1-0 po samobójczym trafieniu Gamarry. Następnie wygrana 2-0 z turniejowym Kopciuszkiem – Trynidadem i Tobago, a na koniec fazy grupowej remis 2-2 ze Szwecją. W 1/8 wygrana 1-0 z Ekwadorem dzięki bramce Davida Beckhama w 60 minucie meczu. Ćwierćfinał przeciwko Portugalii zakończył się bezbramkowym remisem i rzutami karnymi. Tam lepsi okazali się Portugalczycy wygrywając 1:3.
Ostatecznie Anglia sklasyfikowana na 7 miejscu.


2010 – Turniej w RPA Synowie Albionu zaczęli od remisu 1-1 z USA. Następnie niespodziewanie bezbramkowo zremisowali z Algierią i w meczu o awans pokonali 1-0 Słowenię. Mecz w 1/8 finału przeciwko Niemcom zakończył się bolesną porażką 1-4. Jednak nie wiadomo jak potoczyłyby się losy meczu gdyby arbiter Jorge Larrionda uznał bramkę Franka Lamparda?


2014 – Turniej w Brazylii to chyba najgorszy występ Anglików w historii mundiali. Najpierw porażka 1-2 z Włochami, później w meczu o wszystko także porażka 1-2 z Urugwajem gdzie popis skuteczności zaprezentował Luis Suarez zdobywając dwie bramki. W spotkaniu o honor nawet tego honoru nie udało się uratować bo ugrany tylko remis 0-0 z Kostaryką.
Ostatecznie Anglia sklasyfikowana na 26 miejscu.

Terminarz Anglii na Mundialu w Rosji:


18.06   20:00   Tunezja – Anglia
15.06.98 Mecz grupowy na Mistrzostwach Świata wygrany 2-0

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 9.70     X – 4.80     2 – 1.35


24.06   14:00   Anglia – Panama
Pierwszy mecz pomiędzy tymi reprezentacjami.

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 1.18     X – 6.70     2 – 15.00


28.06   20:00   Anglia – Belgia
17.06.54 Mecz grupowy na Mistrzostwach Świata zremisowany 4-4
12.06.80 Mecz grupowy na EURO zremisowany 1-1
26.06.90 Mecz 1/8 finału wygrany po dogrywce 1-0
10.10.99 Mecz towarzyski wygrany 2-1
02.06.12 Mecz towarzyski wygrany 1-0

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 2.95     X – 3.15     2 – 2.45


Najlepsi zawodnicy:

Gary Cahill – FC Chelsea
Kyle Walker – Manchester City
John Stones – Manchester City
Raheem Sterling – Manchester City
Eric Dier – Tottenham Hotspur
Dele Alli – Tottenham Hotspur
Jesse Lingard – Manchester United
Danny Welbeck – Arsenal Londyn
Jamie Vardy – Leicester City
Marcus Rashford – Manchester United
Harry Kane – Tottenham Hotspur


Jak Anglicy wypadną na turnieju w Rosji? Grupy nie mają trudnej i śmiało można założyć, że o pierwsze miejsce będą walczyć z Belgią. Na pewno nie powtórzą blamażu z ostatniego mundialu. Jednak czy stać ich na coś więcej niż 1/8 finału? Jeśli trafią po fazie grupowej na Polskę to oby nie…
Mój typ to 1/8 finału niezależnie czy trafią na Kolumbię, Polskę, Senegal czy Japonię.



niedziela, 27 maja 2018

Korea Południowa - Azjatyckie Tygrysy

Korea Południowa czyli Azjatyckie Tygrysy. Drużyna, która pomimo posiadania kilku ciekawych zawodników z przodu może mieć spore problemy w defensywie. Nie ma godnego następcy dla Lee Woon-Jae w bramce, brakuje także doświadczonych i ogranych obrońców takich jak Hong Myung-Bo cze Lee Young-Pyo. Jestem ciekaw czy siła ofensywna z takimi zawodnikami jak Ki Sung-Yueng, Lee Chung-Yong, młody Lee Seung-Woo czy największa gwiazda drużyny Son Heung-Min nadrobi braki defensywne i Korea będzie więcej bramek zdobywać niż ich tracić?



Aktualności:
Trener – Shin Tae-Yong
Kapitan –Ki Sung-Yueng
Miejsce w rankingu FIFA - 61
Największa liczba występów – Ki Sung-Yueng (99)
Najwięcej bramek – Son Heung-Min (20)

Rekordy:
Najdłużej pracujący trener – Huh Yung-Moo w 3 podejściach łącznie prawie 5 lat
Najskuteczniejszy trener – Ham Heung-Chul (71.5%) Guus Hiddink (4 miejsce na mundialu 2002)
Największa liczba występów – Cha Bum-Kun (138)
Najwięcej bramek – Cha Bum-Kun (59)
Najwyżej w rankingu FIFA –  17 – grudzień 1998
Najniżej w rankingu FIFA – 69 – Październik 2014 – Styczeń 2015



Korea Południowa na Mistrzostwach Świata:

1954- Koreańczycy swojego debiutu na Mistrzostwach Świata nie wspominają miło. Dwie porażki w grupie i smutny powrót do domu. Z mocnymi Węgrami 0-9 i z Turcją 0-7.
Ostatecznie Korea sklasyfikowana na ostatnim 16 miejscu.


1986 – Na kolejny start w światowym czempionacie Korea Południowa czekała aż 32 lata! W Meksyku Azjatyckie Tygrysy rozpoczęły turniej od porażki 1-3 z Argentyną. Następnie zremisowali 1-1 z Bułgarią i w ostatnim meczu grupowym o awans przegrali z Włochami 2-3.
Ostatecznie Korea sklasyfikowana na 20 miejscu.


1990 – Mundial Italia 90 był bardzo słaby w wykonaniu Koreańczyków. Wszystkie trzy mecze przegrali… Kolejno 0-2 z Belgią, z Hiszpanią 1-3 i 0-1 z Urugwajem.
Ostatecznie Korea sklasyfikowana na 22 miejscu.


1994 – W Stanach Zjednoczonych Korea Południowa rozpoczęła turniej od niespodziewanego remisu 2-2 z Hiszpanią gdzie do 85 minuty przegrywali 0-2. Następnie znowu remis 0-0 z Boliwią i w meczu o awans porażka z Niemcami 2-3.
Ostatecznie Korea sklasyfikowana na 20 miejscu.


1998 – Mundial we Francji rozpoczęty od porażki 1-3 z Meksykiem. W drugim meczu, sędziowanym przez polskiego arbitra Ryszarda Wójcika, Koreańczycy zostali zdemolowani przez Holendrów 0-5. W ostatnim spotkaniu grupowym, tak zwanym o honor, Azjatyckie Tygrysy wywalczyły remis z Belgią 1-1.
Ostatecznie Korea sklasyfikowana na 30 miejscu.


2002 – Jako współgospodarze mundialu Koreańczycy byli zwolnieni z kwalifikacji. Do grupy trafili z Polską, USA i Portugalią. W pierwszym meczu pokonali Biało-Czerwonych 2-0, co wszyscy chyba pamiętamy… Później zremisowali 1-1 z USA i w ostatnim spotkaniu grupowym w walce o awans niespodziewanie wygrali 1-0  Portugalią eliminując ich z dalszej gry w turnieju. Faza pucharowa w wykonaniu Korei przyniosła wiele emocji i kontrowersji. W 1/8 finału po dogrywce pokonani zostali Włosi 2-1, bramkę w 119 minucie strzelił Ahn Jung-Hwan będący wówczas zawodnikiem włoskiej Perugii. W ćwierćfinale przeciwko Hiszpanii także nie brakowało emocji i trudnych, a także niezrozumiałych decyzji sędziego. Mnóstwo kontrowersji w meczu obfitującym w sytuacje sporne i stykowe. Spotkanie rozstrzygnęło się dopiero w rzutach karnych 0-0 (5:3). W półfinale piękny koreański sen przerwali Niemcy wyrywając po bramce Ballacka 0-1 z gospodarzami prowadzonymi przez Guusa Hiddinka.
W meczu o 3 miejsce lepsi okazali się być Turcy. W tym spotkaniu padł najszybszy gol strzelony na Mistrzostwach Świata. Jego autorem był Hakan Sukur, a bramkę zdobył zaledwie po 11 sekundach gry. Korea przegrała z Turcją 2-3. Jednak 4 miejsce Korei w światowym czempionacie jest ich najlepszym historycznym osiągnięciem.
Ostatecznie Korea sklasyfikowana na 4 miejscu.


2006 – Niemiecki mundial Koreańczycy zaczęli od wygranej 2-1 z debiutantem Togo. W drugim meczu wywalczony remis z faworyzowaną Francją 1-1. W ostatnim spotkaniu o awans przeciwko Szwajcarii Koreańczycy zaprzepaścili szansę i przegrali z Helwetami 0-2.
Ostatecznie Korea sklasyfikowana na 17 miejscu.


2010 – Mistrzostwa w RPA Azjatyckie Tygrysy rozpoczęły od zwycięstwa z Grecją 2-0. W drugim spotkaniu dostali sromotną i bolesną lekcję futbolu przegrywając z Argentyną 1-4. Hat-tricka strzelił w tym meczu Gonzalo Higuain. W ostatnim meczu grupowym po ciekawym widowisku zremisowali z Nigerią 2-2 i zajęli drugie miejsce w grupie. W 1/8 finału dla Koreańczyków zbyt mocny okazał się Urugwaj. Dwie bramki Luisa Suareza dla Urugwaju i jedna Lee Chung-Yonga dla Korei, zakończyło się 1-2.
Ostatecznie Korea sklasyfikowana na 15 miejscu.


2014 – W Brazylii Koreańczycy rozpoczęli turniej podziałem punktów w meczu z Rosją 1-1. W drugim spotkaniu niespodziewanie przyszła porażka z Algierą 2-4. W ostatnim pojedynku grupowym, w którym awans z grupy był nadal realny Koreańczycy przegrali z Belgią 0-1 i zakończyli swoje występy na fazie grupowej.
Ostatecznie Korea sklasyfikowana na 27 miejscu.




Terminarz Korei na Mundialu w Rosji:


18.06   14:00   Szwecja – Korea Południowa

22.01.05 Mecz towarzyski zremisowany 1-1
12.11.05 Mecz towarzyski zremisowany 2-2

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 2.10     X – 3.20     2 – 3.80


23.06  17:00   Korea Południowa – Meksyk

13.06.98 Mecz grupowy na mundialu przegrany 1-3
01.06.01 Mecz na Pucharze Konfederacji wygrany 2-1
27.01.02 Gold Cup Ćwierćfinał wygrany po rzzutach karnych 0-0 (4:2)
15.02.06 Mecz towarzyski wygrany 1-0
30.01.14 Mecz towarzyski przegrany 0-4

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 4.05     X - 3.15     2 – 1.95
27.06   16:00   Korea Południowa – Niemcy

27.06.94 Mecz grupowy na Mistrzostwach Świata w USA przegrany 2-3
25.06.02 Półfinał Mistrzostw Świata 2002 przegrany 0-1
19.12.04 Mecz towarzyski wygrany 3-1

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 10.50     X – 5.00     2 – 1.30



Najlepsi zawodnicy:

Ki Sung-Yueng – Swansea City
Lee Chung-Yong – Crystal Palace
Koo Ja-Cheol – FC Augsburg
Lee Seung-Woo – Hellas Verona
Hwang Hee-Chan – Red Bull Salzburg
Son Heung-Min – Tottenham Hotspur


Jak zakończy się występ Korei Południowej na mundialu w Rosji? Moim zdaniem zakończy się smutną porażką w ostatnim meczu grupowym przeciwko Niemcom. Nie wróżę Koreańczykom sukcesów czy awansu do fazy pucharowej. Ba nawet nie widzę ich na wyższym miejscu w grupie niż 4… Według mnie maksimum co mogą osiągnąć to góra dwa punkty w dwóch pierwszych meczach grupowych. Choć tak bardzo realnie patrząc będzie to raczej jeden mały punkcik i powrót do domu.


sobota, 26 maja 2018

Szwajcaria - Czerwoni Krzyżowcy

Szwajcaria jest chyba najbardziej multikulturową reprezentacją na mundialu w Rosji. Kraj federacyjny, podzielony na 26 kantonów, w których stosowane są formy demokracji bezpośredniej. Czyli każdy obywatel ma wpływ na to co dzieje się w państwie. Szwajcaria jest to także kraj, w którym obowiązują aż 4 języki urzędowe – Niemiecki, Francuski, Włoski i Retoromański. Kraj, który prawnie nie ma stolicy, ale miastem urzędowo zwanym stolicą jest Berno. Szwajcaria to także kraj słynący z serów z dziurami – mówi się przecież, że coś jest dziurawe jak ser szwajcarski. A także z bardzo dobrych i solidnych zegarków – bo przecież mówimy, że coś chodzi jak szwajcarski zegarek. Szwajcaria to także państwo militarnie neutralne, jednak to właśnie gwardia szwajcarska chroni papieża. Z ciekawostek można także dodać, że Szwajcaria jest drugą najstarszą republiką w Europie, a pewnie i na Świecie (najstarszą jest San Marino).  Co do piłkarskich faktów. Drużyna jest złożona z wielu zawodników, których korzenie są mocno oddalone od Szwajcarii. Między innymi gwiazda drużyny Xherdan Shaqiri – ma pochodzenie Albańskie podobnie jak Granit Xhaka. Breel Embolo, którego Pan Jacek Gmoch myli ‘z tą chorobą’ ma korzenie kameruńskie, podobnie jak Dimitri Oberlain, a Denis Zakaria urodził się w Zairze aktualnie Demokratyczna Republika Kongo. Jest także spore grono zawodników pochodzenia bałkańskiego jak Seferović, Drmić czy Gavranović i z tego też faktu bardzo ciekawie zapowiada się pojedynek Helwetów z Serbią.


Aktualności:
Trener – Vladimir Petković
Kapitan – Stephan Lichtsteiner
Miejsce w rankingu FIFA - 6
Największa liczba występów – Stephan Lichtsteiner (98)
Najwięcej bramek – Xherdan Shaqiri (20)

Rekordy:
Najdłużej pracujący trener – Jakob „Kobi” Kuhn – 7 lat - 2001-2008
Najskuteczniejszy trener – Vladimir Petković – 63% zwycięstw
Największa liczba występów – Heinz Hermann (118)
Najwięcej bramek – Alexander Frei (42)
Najwyżej w rankingu FIFA – 3 – sierpień 1993
Najniżej w rankingu FIFA – 83 – grudzień 1998


Szwajcaria na Mistrzostwach Świata:

1934 – Turniej we Włoszech rozgrywany był modelem drabinki turniejowej, gdzie przegrywający odpada.
Szwajcarom w pierwszym meczu udało się pokonać Holendrów 3-2. W ćwierćfinale ulegli Czechosłowacji 2-3, jednak mundialowego debiutu nie musieli się wstydzić.
Ostatecznie Szwajcaria sklasyfikowana na 7 miejscu.


1938 – Tym razem drabinka turniejowa skojarzyła dwa skrajnie różne kraje. Neutralna Szwajcaria miała grać z Niemcami. Wtedy jednak była to roszczeniowa i agresywna III Rzesza dowodzona przez Adolfa Hitlera.
Pierwszy mecz zakończył się remisem 1-1, a dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. Jako, że nie było wtedy rzutów karnych, które wyłaniałyby zwycięzcę potrzebny był dodatkowy mecz. W tym powtórzony spotkaniu Szwajcarzy byli zdecydowanie lepsi od III Rzeszy i wygrali 4-2.
W ćwierćfinale lepsi okazali się Węgrzy pokonując Helwetów 0-2.
Ostatecznie Szwajcaria sklasyfikowana na 7 miejscu.


1950 – Na starcie Szwajcarzy od razu zostali sprowadzeni na ziemię przez Jugosławię, która wygrała 0-3. W drugim spotkaniu wywalczony remis 2-2 z faworyzowaną Brazylią. Na koniec, trochę na osłodę, wygrana 2-1 z Meksykiem.
Ostatecznie Szwajcaria sklasyfikowana na 6 miejscu.


1954 – Szwajcarzy jako gospodarze turnieju trafili do grupy z Anglią, Belgią i Włochami. Formuła turnieju sprawiła jednak, że rozgrywano tylko dwa mecze w grupie. Helweci mierzyli się najpierw z Włochami i wygrali to spotkanie 2-1. Drugi mecz na swoje nieszczęście przegrali 0-2 z Anglią. Do wyłonienia drugiej drużyny, która awansuje, z uwagi na równą liczbę punktów, potrzebny był dodatkowy mecz Szwajcaria – Włochy. W tym pojedynku ponownie lepsi okazali się być Szwajcarzy wygrywając aż 4-1.
W meczu ćwierćfinałowym po prawdziwym gradzie bramek (w 40 minucie było 4-5) Szwajcarzy ulegli ekipie Austrii 5-7.
Ostatecznie Szwajcaria sklasyfikowana na 8 miejscu.


1962 – W meczu otwarcia przeciwko gospodarzom turnieju  Szwajcarzy przegrali z Chile 1-3. W drugim spotkaniu lepsi okazali się być zawodnicy z Zachodnich Niemiec 1-2, a w ostatnim grupowym pojedynku Szwajcarzy ulegli Włochom 0-3.
Ostatecznie Szwajcaria sklasyfikowana na ostatnim 16 miejscu.


1966 – Na mundialu w Anglii Helweci ponownie nie popisali się. Najpierw wysoko przegrali z Niemcami Zachodnimi 0-5, następnie ulegli 1-2 Hiszpanii i w ostatnim grupowym spotkaniu przyszła porażka 0-2 z Argentyną.
Ostatecznie Szwajcaria sklasyfikowana na ostatnim 16 miejscu.


1994 – Na kolejny występ na mundialu i możliwość rehabilitacji Szwajcarzy musieli czekać aż 28 lat! Mistrzostwa Świata w Stanach Zjednoczonych były dla Helwetów znacznie lepsze. W grupie zajęli 2 miejsce. W pierwszym meczu grupowym zremisowali z gospodarzami 1-1. W drugim spotkaniu wysoko pokonali faworyzowaną Rumunię 4-1 i w ostatnim pojedynku dla Szwajcarów bez większego znaczenia przegrali z Kolumbią 0-2.
Niestety po tej porażce stracili animusz i w 1/8 finału trafili na Hiszpanię, z którą przegrali 0-3.
Ostatecznie Szwajcaria sklasyfikowana na 16 miejscu.


2006 – W Niemczech Szwajcarzy na starcie zremisowali bezbramkowo z Francją. Później pewnie pokonali Togo 2-0 i w ostatnim spotkaniu grupowym również 2-0 pokonali Koreę Południową.
W 1/8 finału trafili na Ukrainę. Po 90 minutach było 0-0, a dogrywka także nie rozstrzygnęła losów awansu. Potrzebne były rzuty karne, a w nich znacznie lepsi okazali się Ukraińcy. Szwajcarzy nie wykorzystali żadnej z trzech wykonywanych jedenastek. 0-0 (0:3).
Ostatecznie Szwajcaria sklasyfikowana na 10 miejscu.


2010 – Szwajcaria mundial w RPA rozpoczęła od sensacyjnego zwycięstwa z Hiszpanią 1-0 po bramce Gelsona Fernandesa. Niestety były to miłe złego początki i kolejne mecze nie były już tak dobre w wykonaniu Helwetów. W drugim spotkaniu przegrali 0-1  Chile, a następnie zremisowali 0-0 ze słabym Hondurasem i odpadli z turnieju.
Ostatecznie Szwajcaria sklasyfikowana na 19 miejscu.


2014 – Pierwszy mecz grupowy na brazylijskim mundialu Helweci wygrali 2-1 z Ekwadorem. W drugim przegrywali z Francją już 0-5 jednak ostatecznie skończyło 2-5. W ostatnim spotkaniu znowu rywalami byli piłkarze z Hondurasu, jednak tym razem Szwajcarzy nie zaprzepaścili swojej szansy na awans i wygrali 3-0 po hat-tricku, którym popisał się młody Shaqiri. W 1/8 finału trafili na bardzo mocną reprezentację Argentyny. Mecz był wyrównany i rozstrzygnął się dopiero w samej końcówce dogrywki. Bowiem w 118 minucie bramkę na wagę awansu zdobył Angel Di Maria.
Ostatecznie Szwajcaria sklasyfikowana na 11 miejscu.



Terminarz Szwajcarii na Mundialu w Rosji:

17.06   20:00   Brazylia – Szwajcaria

28.06.50 Mecz grupowy na Mistrzostwach Świata zremisowany 2-2
15.11.06 Mecz towarzyski przegrany 1-2
14.08.13 Mecz towarzyski wygrany 1-0

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 1.34     X – 4.85     2 – 8.10


22.06   20:00   Serbia – Szwajcaria

Pierwszy mecz pomiędzy tymi reprezentacjami.

Aktualne kury bukmacherów:
1 – 2.80     X – 3.00     2 – 2.60


27.06   20:00   Szwajcaria – Kostaryka

06.09.06 Mecz towarzyski wygrany 2-0
01.06.10 Mecz towarzyski przegrany 0-1

Aktualne kursy bukmacherów:
1 - 1.90     X - 3.40     2 - 4.10



Najlepsi zawodnicy:

Yann Sommer – Borussia Mönchengladbach
Roman  Bürki – Borussia Dortmund
Stephan Lichtsteiner – Juventus Turyn
Ricardo Rodriguez – AC Milan
Granit Xhaka – Arsenal Londyn
Xherdan Shaqiri – Stoke City
Haris Seferović – Benfica Lizbona

Warto także zwrócić uwagę na młodych zawodników:

Manuel Akanji – Borussia Dortmund
Nico Elvedi - Borussia Mönchengladbach
Breel Embolo – Schalke Gelsenkirchen
Dimitri Oberlain – FC Basel
Denis Zakaria - Borussia Mönchengladbach



W grupie E każda z czterech drużyn ma szansę awansować do fazy pucharowej. Oczywiście największe szanse daje się reprezentacji Brazylii, ale pamiętać trzeba, że dwie drużyny awansują z grupy i pozostałe trzy reprezentacje będą się o ten awans biły. Bukmacherzy to właśnie w Szwajcarii upatrują drugich faworytów grupy. Ja jednak nie jestem do tego przekonany patrząc jaki wkład mieli w tym sezonie i jak grali poszczególni zawodnicy w swoich klubach. Może kilku młodych wystrzelić, ale raczej jest to wątpliwe ponieważ trener Petković z reguły stawia na sprawdzonych piłkarzy.
Mój typ to trzecie miejsce w grupie i  odpadnięcie z turnieju.


czwartek, 17 maja 2018

Islandia - Strakarnir okkar


Strakarnir Okkar czyli Nasi Chłopcy. Islandczycy kochają swoich piłkarzy! Zespół bez wielkich gwiazd, ale bardzo dobrze prowadzony przez trenera Hallgrimssona. Ekipa zgrana, waleczna, zostawiająca serce i zdrowie na boisku. Ich kapitanem jest Aron Gunnarson, na co dzień występujący w angielskiej Championship w barwach Cardiff City. Człowiek wyglądający jak prawdziwy wiking – umięśniony i brodaty, który straszy nawet swoim wyrazem twarzy. Największą gwiazdą zespołu jest Gylfi Sigurdsson. Piłkarz, który od szesnastego roku życia gra na Wyspach i jest tym angielskim futbolem przesiąknięty.
Z ciekawostek można dodać iż na Islandii jest więcej wulkanów niż zarejestrowanych piłkarzy! 



Aktualności:
Trener – Heimir Hallgrimsson
Kapitan – Aron Gunnarsson
Miejsce w rankingu FIFA - 18
Największa liczba występów – Birkir Sævarsson, Aron Gunnarsson (77)
Najwięcej bramek – Kolbeinn Sigþórsson (22)


Rekordy:
Najdłużej pracujący trener – Lars Lagerbäck 5 lat 2011 – 2016
Najskuteczniejszy trener – Heimir Hallgrimsson (63%)
Największa liczba występów – Runar Kristinsson (106)
Najwięcej bramek – Eiður Guðjohnsen (26)
Najwyżej w rankingu FIFA – 18
Najniżej w rankingu FIFA – 131 - kwiecień 2012



Islandia na Mistrzostwach Świata:

Dla Wojowników z Islandii będzie to debiut na Mistrzostwach Świata. Największym sukcesem Islandii w jej futbolowej historii było 8 miejsce w Mistrzostwach Europy 2016 i awans do ćwierćfinału w tamtym turnieju.



Terminarz Islandii na Mundialu w Rosji:

16.06   15:00   Argentyna - Islandia
Pierwszy mecz pomiędzy tymi reprezentacjami.

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 1.35     X – 4.60     2 – 10.50


22.06   17:00   Nigeria – Islandia
Pierwszy mecz pomiędzy tymi reprezentacjami.

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 2.78     X – 3.05     2 – 2.66


26.06   20:00   Islandia – Chorwacja
26.03.05 Mecz eliminacji do Mistrzostw Świata przegrany 0-4
03.09.05 Mecz eliminacji do Mistrzostw Świata przegrany 1-3
15.11.13 Mecz barażowy do Mistrzostw Świata zremisowany 0-0
19.11.13 Mecz barażowy do Mistrzostw Świata przegrany 0-2
12.11.16 Mecz eliminacji do Mistrzostw Świata przegrany 0-2
11.06.17 Mecz eliminacji do Mistrzostw Świata wygrany 1-0

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 4.35     X – 3.60     2 – 1.80    



Najlepsi zawodnicy Islandii:

Hannes Halldorsson – Randers
Ragnar Sigurdsson – FK Rostov
Sverrir Ingi Ingason – FK Rostov
Aron Gunnarsson – Cardiff City
Birkir Bjarnason – Aston Villa
Gylfi Sigurdsson – Everton
Alfred Finnbogason – FC Augsburg
Kolbeinn Sigþórsson – FC Nantes



Jak widzę szanse Islandii na mundialu? Przypomnę tylko, że na EURO 2016 nikt im nie dawał większych szans na wyjście z grupy, a oni pokonali w 1/8 Anglików, od których uczyli się gry w piłkę. Przegrali tam dopiero w ćwierćfinale z Francją. Ale wróćmy do Mistrzostw Świata, grupa jest wyrównana. Islandczycy pokazali, że potrafią Chorwację pokonać, pojedynek z Nigerią może być ciekawy z wieloma ciekawymi sytuacjami, obfitujący w gole. Jednak najtrudniejszy rywal czeka na Islandczyków na starcie mundialu. Może to być dosyć brutalny debiut na Mistrzostwach Świata. Wiadomo, że Argentyna jest murowanym kandydatem do wygrania tej grupy. Jak będzie? Okaże się już za miesiąc. Mój typ to jednak ostatnie miejsce w grupie i niezbyt udany debiut na Mistrzostwach Świata.



poniedziałek, 14 maja 2018

Dania - Duński Dynamit



Duńczycy czyli grupowi rywale Biało-Czerwonych w eliminacjach do turnieju w Rosji.
Mają rozgrywającego światowej klasy, który pokazał na co go stać w starciu barażowym przeciwko Irlandii. Christian Eriksen, bo o nim mowa, jest wiodącą postacią zarówno reprezentacji narodowej jak i Tottenhamu i to od niego trener Hareide zaczyna ustalanie składu.
Ciekawym zawodnikiem jest także szybki, czarnoskóry skrzydłowy Pione Sisto występujący w hiszpańskim zespole Celta Vigo. Trzon zespołu natomiast oprócz wymienionych wcześniej Eriksena i Sisto stanowią Kasper Schmeichel, Simon Kjær i Thomas Delaney.
Dziwi mnie tylko, że przy naprawdę niezłych nazwiskach w historii duńskiej piłki będzie to dopiero ich piąty występ na mundialu. 
Przecież wszyscy pamiętamy takich piłkarzy jak bracia Laudrup, Thomas Gravesen, Dennis Rommedahl, Jesper Grønkjær czy Jon Dahl Tomasson...



Aktualności:
Trener – Åge Hareide
Kapitan – Simon Kjær
Miejsce w rankingu FIFA - 12
Największa liczba występów – Nicklas Bendtner (80)
Najwięcej bramek – Nicklas Bendtner (30)

Rekordy:
Najdłużej pracujący trener – Morten Olsen – 15 lat 2000-2015
Najskuteczniejszy trener – Axel Andersen Byrval – 14-1-1 – 87.5%
Największa liczba występów – Peter Schmeichel (129)
Najwięcej bramek – Poul Nielsen, Jon Dahl Tomasson (52)
Najwyżej w rankingu FIFA – 3 – maj 1997
Najniżej w rankingu FIFA – 51 – kwiecień 2017



Dania na Mistrzostwach Świata:


1986 – W swoim premierowym starcie na mundialu Duńczycy bardzo pozytywnie zaskoczyli swoimi występami w grupie. Trzy mecze i trzy zwycięstwa! 1-0 ze Szkocją, aż 6-1 z Urugwajem o 2-0 z RFN.
W 1/8 finału duński dynamit trafił na Hiszpanię i chociaż objęli prowadzenie w 33 minucie to zostali pogrążeni przez niesamowitego Emilio Butragueño, który sam strzelił im 4 bramki. Skończyło się na 1-5 i smutnym powrocie do domu.
Ostatecznie Dania sklasyfikowana na 9 miejscu.


1998 – Na kolejny występ na światowym czempionacie Duńczycy czekali 12 lat. Mundial we Francji zaczęli od zwycięstwa 1-0 nad Arabią Saudyjską, w drugim meczu grupowym tylko zremisowali z RPA 1-1. W ostatnim spotkaniu natomiast ulegli gospodarzom turnieju 1-2. Na ich szczęście zawodnicy z Południowej Afryki nie wykorzystali ich potknięcia i Dania zajęła drugie miejsce w grupie.
Fazę pucharową Duński Dynamit rozpoczął od wygranej z nad wyraz dobrze spisującymi się Nigeryjczykami 4-1.
W ćwierćfinale po bardzo dobrym meczu ulegli reprezentacji Brazylii 2-3.
Ostatecznie Dania sklasyfikowana na 8 miejscu.


2002 – W fazie grupowej Duński Dynamit pokonał 2-1 Urugwaj. W następnym meczu niespodziewanie Duńczycy zremisowali 1-1 z Senegalem i na koniec fazy grupowej pokonali 2-0 Francję.
W 1/8 finału trafili na mocnych Anglików i skończyło się na mało przyjemnym 0-3.
Ostatecznie Dania sklasyfikowana na 10 miejscu


2010 – Mundialu w RPA Duńczycy nie będą miło wspominać. Zawiedli tam bowiem na całej linii. W pierwszym meczu w grupie ulegli Holandii 0-2, w drugim starciu pokonali 2-1 Kamerun i gdy już się wydawało, że po pokonaniu Japonii awansują z grupy, dostali bolesną lekcję futbolu od Niebieskich Samurajów i przegrali 1-3.
Ostatecznie Dania sklasyfikowana na 24 miejscu.

Terminarz Danii na Mundialu w Rosji:

16.06   18:00   Peru – Dania
Pierwszy mecz pomiędzy tymi reprezentacjami.

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 3.55     X – 3.30     2 – 2.15


21.06   14:00   Dania – Australia
06.02.07 Mecz towarzyski wygrany przez Danię 3-1
01.06.10 Mecz towarzyski przegrany 0-1
02.06.12 Mecz towarzyski wygrany 2-0


Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 1.75     X – 3.55     2 – 4.90


26.06   16:00   Dania – Francja
22.10.1908  Mecz na olimpiadzie w Londynie wygrany przez Danię aż 17-1!!! Na tej olimpiadzie występował w drużynie Danii Harald Bohr – matematyk i brat Nielsa Bohra – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.
12.06.84 Mecz grupowy Mistrzostw Europy przegrany przez Danię 0-1
17.06.92 Mecz grupowy Mistrzostw Europy wygrany przez Danię 2-1
24.06.98 Mecz grupowy Mistrzostw Świata przegrany przez Danię 1-2
11.06.00 Mecz grupowy Mistrzostw Europy przegrany przez Danię 0-3
15.08.01 Mecz towarzyski przegrany przez Danię 0-1
11.06.02 Mecz grupowy Mistrzostw Świata wygrany przez Danię 2-0
31.05.06 Mecz towarzyski przegrany przez Danię 0-2
31.03.10 Mecz towarzyski przegrany przez Danię 0-2
29.03.15 Mecz towarzyski przegrany przez Danię 0-2
11.10.15 Mecz towarzyski przegrany przez Danię 1-2


Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 5.10     X – 3.80     1 – 1.65



Najlepsi zawodnicy Danii:

Kasper Schmeichel – Leicester City
Andreas Christensen – FC Chelsea
Simon Kjær – FC Sevilla
Christian Eriksen – Tottenham

Pione Sisto – Celta Vigo
Thomas Delaney – Werder Brema
Nicklas Bendtner – Rosenborg Trondheim
Yussuf Poulsen – RB Lipsk
Andreas Cornelius – Atalanta Bergamo
Kasper Dolberg – Ajax Amsterdam


Jak oceniam szansę Duńczyków na mundialu? Według mnie wyjście z grupy jest dla Danii obowiązkiem, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich ostatni występ na Mistrzostwach Świata i formę z ostatnich meczów eliminacyjnych. W grupie jedynie Francja ma prawo być od nich lepsza. Pozostałe dwie drużyny, czyli Peru i Australia, są jak najbardziej do pokonania. Jednak realnie patrząc na kogo mogą trafić w 1/8 finału, wróżę Duńczykom 4 mecze na mundialu w Rosji. 1/8 finału i powrót do domu…

niedziela, 6 maja 2018

Iran - Perscy Książęta


Mieszkańcy Iranu są w ciągłym niebezpieczeństwie. Rząd i wojsko wspierają Syrię, która jest w stanie wojny. Wojska Iranu przeprowadzają manewry przy granicy z Irakiem, a Stany Zjednoczone zaostrzają swoją strategię wobec Iranu. Właśnie przez te napięte relacje na linii Iran – USA, które trwają już od początku lat osiemdziesiątych, w taką euforię wprowadziło mieszkańców Iranu zwycięstwo z Amerykanami w fazie grupowej Mistrzostw Świata 1998 we Francji. Na czas meczów reprezentacji nikt z obywateli nie myśli o polityce czy bezpieczeństwie narodowym. Liczy się tylko mecz ich reprezentacji – Iranu.
Irańczycy nadal żyją jeszcze historią. Wygranym meczem Iran - USA i takimi piłkarzami jak Wahid Haszemian, Mehdi Mahdavikia, najlepszy piłkarz Azji 2004 roku – Ali Karimi czy najlepszy strzelec w historii Irańskiego futbolu – Ali Daei. Jednak teraz reprezentacja również ma ciekawych zawodników, którzy grają w Europie i nie są anonimowi dla kibiców futbolu.

Aktualności:
Trener – Carlos Queiroz
Kapitan – Masoud Shojaei
Miejsce w rankingu FIFA - 36
Największa liczba występów – Jalal Hosseini (114)
Najwięcej bramek – Sardar Azmoun (23)

Rekordy:
Najdłużej pracujący trener – Carls Queiroz – 2011 - obecnie
Najskuteczniejszy trener – Branko Ivanković (63%)
Największa liczba występów – Javad Nekounam (151)
Najwięcej bramek – Ali Daei (109)
Najwyżej w rankingu FIFA – 15 – sierpień 2005
Najniżej w rankingu FIFA – 122 – maj 1996


Iran na Mistrzostwach Świata:

1978 – Iran debiutował na Mistrzostwach Świata w Argentynie. Zaczęło się od porażki z bardzo mocną Holandią 0-3, następnie wywalczony remis 1-1 ze Szkocją. W ostatnim meczu były jeszcze matematyczne szanse na awans, ale Irańczycy przegrali to spotkanie 1-4 z Peru.
Ostatecznie Iran sklasyfikowany na 14 miejscu.


1998 – We Francji Irańczycy rozpoczęli fazę grupową od porażki 0-1 z Jugosławią. W drugim spotkaniu Persowie mierzyli się ze Stanami Zjednoczonymi. Był to pojedynek nie tylko sportowy, ale także z podtekstem politycznym. Swój pierwszy mecz w historii swoich występów na mundialach Iran wygrał z USA 2-1 wprowadzając cały naród w euforię. Na koniec był jeszcze przegrany 0-2 mecz z Niemcami, jednak nie zepsuło to bardzo dobrych humorów Irańczyków.
Ostatecznie Iran sklasyfikowany na 20 miejscu.


2006 – Mundial w Niemczech rozpoczęty od porażki 1-3 z Meksykiem, drugi mecz także przegrany z faworyzowaną Portugalią 0-2. W ostatnim spotkaniu w grupie Iran jedynie zremisował z Angolą 1-1.
Ostatecznie Iran sklasyfikowany na 25 miejscu.


2014 – Faza grupowa Mistrzostw Świata w Brazylii rozpoczęła się dla Iranu remisem z Nigerią 0-0. Drugi mecz w grupie, przeciwko faworyzowanej Argentynie, którą do zwycięstwa w całym turnieju poprowadzić miał wielki Leo Messi, o dziwo był wyrównany. Dopiero w 91 minucie gwiazdor FC Barcelony i Albiceleste - Messi dał zwycięstwo swojej drużynie 0-1. W ostatnim spotkaniu Iran miał nadal szanse na awans z grupy jednak porażka 1-3 z debiutującą na mundialu Bośnią je przekreśliła.



Terminarz Iranu na Mundialu w Rosji:

15.06   17:00   Maroko – Iran
Pierwszy mecz pomiędzy tymi reprezentacjami.

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 2.30     X – 3.00     2 – 3.50


20.06   20:00   Iran – Hiszpania
Pierwszy mecz pomiędzy tymi reprezentacjami.

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 12.00     X – 6.20     2 – 1.22


25.06   20:00   Iran - Portugalia
17.06.06 Mecz grupowy na mundialu 2006 w Niemczech przegrany przez Iran 0-2

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 9.00     X – 4.20     2 – 1.40


Najlepsi zawodnicy reprezentacji Iranu:

Ramin Rezaeian- KV Oostende
Alireza Jahanbakhsh – AZ Alkmaar
Saman Ghoddos – Ostersund
Masoud Shojaei – AEK Ateny
Milad Mohammadi – Akhmat Grozny
Ehsan Hajsafi – Olympiakos Pireus
Saeid Ezatolahi – Amkar Perm
Ashkan Dejagah – Nottingham Forest
Kaveh Rezaei – RCSC Charleroi
Reza Ghoochannejhad – S.C. Heerenveen
Karim Ansarifard – Olympiakos Pireus
Sardar Azmoun – Rubin Kazań


Z ciekawostek o drużynie Iranu można wspomnieć o sytuacji usunięcia kilku zawodników z kadry narodowej. Na wyjazdowym meczu eliminacji do Mundialu 2010 przeciwko Korei Południowej, część drużyny w geście protestu przeciwko oszustwom w wyborach prezydenckich w Iranie założyła zielone opaski na ręce. Dla władz związku piłki nożnej w Iranie było to nie do przyjęcia i między innymi Mehdi Mahdavikia, Hossein Kaebi, Wahid Haszemian czy Ali Karimi zostali z kadry wyrzuceni.

Drugą ciekawostką może być to iż dwie największe gwiazdy irańskiego futbolu, czyli Ali Karimi i Ali Daei, występowali w barwach Bayernu Monachium. Jednak ani Bundesligi, ani choćby Bawarii nie podbili. No chyba, że browar Bavaria, choć im picia alkoholu chyba zabrania religia…

Jak oceniam szanse Iranu na Mistrzostwach Świata w Rosji? Nie będę ukrywał, że faworytem grupy nie są. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że raczej będzie to walka o zachowanie honoru i pokazanie się z jak najlepszej strony. Persowie nie mają nic do stracenia, a wiele do zyskania. Podobnie było 4 lata temu w Brazylii gdzie dosyć solidnie postawili się Argentynie i przegrali tylko 0-1 w ostatnich minutach meczu. Mają kilku ciekawych zawodników, ale głównie ofensywnych, a gwiazdami są wspomniani wcześniej Azmoun czy Ansarifard. Jak to zagra jako całość? Sporo Irańskich piłkarzy z pozytywnej strony pokazuje się w Azjatyckiej Lidze Mistrzów i dzięki występom tam zapewnia sobie przepustkę do gry w Europie.
Jednakże moje prognozy nie mogą być inne jak odpadnięcie w fazie grupowej. Choć zaznaczam, że ostatniego miejsca w klasyfikacji całego turnieju raczej mieć nie będą.