poniedziałek, 24 czerwca 2019

Kamerun - Nieposkromione Lwy

   Nieposkromione Lwy w tym roku będą silne, ale tracą jednego z najlepszych strzelców kadry. Vincent Aboubakar nie zdążył wyleczyć w 100% kontuzji kolana i Clarence Seedorf nie zabrał go na turniej do Egiptu.
Holenderski trener Kamerunu zapowiada twardą grę i walkę o jak najwyższe miejsce. Roger Milla trochę studzi optymizm kibiców mówiąc, że w grupie silniejsza będzie Ghana. Jednak od obrońców tytułu należy oczekiwać, że łatwo miana najlepszej reprezentacji czarnego lądu nie oddadzą. Czy uda im się obronić tytuł wywalczony przed dwoma laty? Ja myślę, że nie, ale to jest Afryka. Tu się dzieją naprawdę niesamowite rzeczy.

Ciekawostki o Kamerunie

Niepodległość uzyskana od Francji i Wielkiej Brytanii na początku 1960 roku.


W 1986 roku z jeziora wulkanicznego Nyos zaczął wydobywać się dwutlenek węgla. który doprowadził do śmiertelnego zatrucia ponad 1700 osób i 3 500 zwierząt.

Kamerun jest pierwszym afrykańskim krajem, który dotarł do ćwierćfinału w piłkarskich Mistrzostwach Świata.

Roger Milla jest najstarszym strzelcem bramki w historii Mistrzostw Świata. Na mundialu w USA w 1994 roku zdobył gola w meczu z Rosją pokonując Stanisława Czerczesowa. Miał wtedy dokładnie 42 lata i 39 dni.




Trener - Clarence Seedorf

Kapitan Michael Ngadeu-Ngadjui - Slavia Praga

Najwięcej spotkań - Carlos Kameni - 72

Najwięcej bramek - Eric Maxim Choupo-Moting



Ranking FIFA

Aktualnie - 54

Najwyżej - 11

Najniżej - 79




Puchar Narodów Afryki

Do tej pory Kamerun osiemnastokrotnie startował w Pucharze Narodów Afryki. Wygrana Kamerunu na ostatnim turnieju w Gabonie była już piątym triumfem w PNA w historii Kamerunu. Niewiele osób jednak wierzyło w ten sukces. Przecież dwa lata temu kilku zawodników w tym Onana czy Choupo-Moting odmówili wyjazdu na turniej mówiąc, że gra dla klubu jest dla nich aktualnie ważniejsza. W tym roku Kamerun traci swojego najskuteczniejszego napastnika, bez którego nie byłoby sukcesu w ostatniej edycji PNA. To właśnie Vincent Aboubakar strzelił decydującego gola w 89 minucie finału z Egiptem. Czy Eric Maxim Choupo-Moting godnie zastąpi zawodnika Porto? Patrząc na jego wyczyny z PSG śmiem wątpić.

I miejsce - 1984, 1988, 2000, 2002, 2017
II miejsce - 1986 i 2008
III miejsce - 1972
IV miejsce - 1992



Rywale w grupie

25.06 Gwinea-Bissau - 3 - 3z - 0r - 0p bilans 4-1

29.06 Ghana - 8 - 2z - 3r - 3p bilans 6-7

02.07 Benin - 5 - 5z - 0r - 0p bilans 14-3




Warto zwrócić uwagę

Fabrice Ondoa - 23 lata - bramkarz - Oostende

Andre-Frank Zambo-Anguissa - 23 lata - pomocnik - Fulham

Christian Bassogog - 23 lata - napastnik - Henan Jianye

Ghana - Czarne Gwiazdy

   Ghana jest jedną z mocniejszych reprezentacji Afryki jednak także Czarne Gwiazdy mają swoje problemy.
Na prośbę prezydenta karierę reprezentacyjną wznowił Asamoah Gyan, który już miał zakończyć przygodę z międzynarodowym futbolem. Jednak prezydent uznał, że reprezentacja Ghany mocniejsza będzie z Gyanem w składzie dzięki czemu Gyan znalazł się w szerokim składzie Ghany na PNA. Gdy jednaksselekcjoner podjął decyzję, że finalnie do Egiptu najprawdopodobniej nie poleci, ponownie do spraw reprezentacji Ghany włączył się Prezydent Nana Akufo-Addo.
Moim zdaniem to nie atak jest problemem Black Stars a defensywa. To tam grają nieograni, niedoświadczeni zawodnicy, którzy mogą popełniać błędy.
Jak trener Kwesi Appiah ustawi drużynę na turniej jest zagadką. Absolutny plan minimum to awans z grupy. Plan maksimum to medal - najlepiej złoty. Plan optimum według mnie to ćwierćfinał. Jak wyjdzie? Czy Czarne Gwiazdy nie zawiodą? Zobaczymy już niedługo.

Ciekawostki o Ghanie.

Niepodległość uzyskana od Wielkiej Brytanii w 1957 roku.

Ghana w języku Asante oznacza “Król – Wojownik”. Pochodzi z czasów średniowiecznego Imperium Ghany, które zajmowało tereny dzisiejszej Mauretanii i Mali.

Mimo iż złoto i kakao są filarami gospodarki Ghany to kraj ten jest silnie uzależniony od międzynarodowej pomocy finansowej.

Jezioro Wolta o powierzchni 8 502 km2 jest największym sztucznym zbiornikiem na świecie.

W 2001 roku Kofi Annan otrzymał pokojową nagrodę Nobla.

Ghana mogła być pierwszym afrykańskim krajem, który by zagrał w półfinale Mistrzostw Świata. Dzielił ich od tego jeden strzał z rzutu karnego. W dogrywce meczu przeciwko Urugwajowi zmarnował jedenastkę Asamoah Gyan. A w konkursie rzutów karnych pomylili się John Mensah i Dominic Adiyiah.



Trener - James Kwesi Appiah

Kapitan - Asamoah Gyan - Kayserispor

Najwięcej spotkań - Asamoah Gyan - 107

Najwięcej bramek - Asamoah Gyan - 51



Ranking FIFA

Aktualnie - 54

Najwyżej - 11

Najniżej - 79





Puchar Narodów Afryki

Reprezentacja Ghany jest jedną z tych najczęściej występujących w Pucharze Narodów Afryki. Do tej pory Czarne Gwiazdy zanotowały dwadzieścia jeden startów w tej imprezie, na których zdobyli aż 10 medali. W tym roku ponownie będą jednymi z faworytów do strefy medalowej. Czy uda im się powiększyć liczbę medali? Wiele osób związanych z afrykańskim futbolem twierdzi, że tak. Jak będzie finalnie, okaże się niebawem.

I miejsce - 1963, 1965, 1978, 1982

II miejsce - 1968, 1970, 1992, 2010 i 2015

III miejsce - 2008

IV miejsce 1996, 2012, 2013 i 2017



Rywale w grupie

25.06 Benin - 14 - 7z - 5r - 2p bilans 25-10

29.06 Kamerun - 8 - 3z - 3r - 2p bilans 7-6

02.07 Gwinea-Bissau - 0




Warto zwrócić uwagę

Lawrence Ati-Zigi - 22 lata - bramkarz - Sochaux

Lumor Agbenyenu - obrońca - 23 lata - Sporting Lizbona

Kasim Nuhu - 24 lata - obrońca - Hoffenheim

Thomas Agyepong - 22 lata - pomocnik - Hibernian


Benin - Wiewiórki

   Drużyna Beninu nie może powiedzieć, że miała szczęście w losowaniu grup. Mają dwóch bardzo mocnych rywali - Kamerun i Ghanę, z którymi ciężko będzie wywalczyć punkty. Jednak jest szansa, że uda im się awansować dalej dzięki zmienionej formule turnieju. Trzecie miejsce jest w ich zasięgu. W tym roku z uwagi na zwiększenie ilości drużyn startujących w PNA, aż cztery ekipy z trzecich miejsc w grupie mogą awansować dalej.
Do tego awansu ma poprowadzić Wiewiórki duet Sessegnon - Mounie. Obaj w meczach kontrolnych przed turniejem pokazali, że forma i skuteczność już są, teraz trzeba to potwierdzić w turnieju.


Ciekawostki na temat Beninu

Niepodległość uzyskana od Francji w 1960 roku.

Benin jest kolebką voodoo, które jest religią narodową.

W miejscowości Ouidah był główny port do wysyłania niewolników do Brazylii i na Karaiby.

Ludzie w Beninie noszą zimowe płaszcze i kurtki w lipcu i sierpniu, kiedy temperatura spada do + 20 stopni Celsjusza.

W Beninie ludzie wierzą, że fotografia kradnie kawałek duszy. Bardzo często, gdy widzą kamery lub aparat zakrywają głowy lub odwracają się i odchodzą.

Ściany Beninu były największą konstrukcją stworzoną przez człowieka. Były to wały i fosy używane do obrony nieistniejącego już królestwa Benin. Jego długość wynosiła ponad 16 000km (Mur Chiński to około 8800km)
Ściany Beninu zaczęto budować około 800 roku, a ukończono w 1460 roku. Zostały zniszczone przez Brytyjczyków w 1897 roku.
Szacuje się, że budowa Ściany Beninu zajęła 150 milionów godzin.


Trener - Michel Dussuyer

Kapitan - Stephane Sessegnon - Gencerbirligi

Najwięcej spotkań - Stephane Sessegnon -
74

Najwięcej bramek - Stephane Sessegnon - 22



Ranking FIFA

Aktualnie - 91

Najwyżej - 59

Najniżej - 165



Puchar Narodów Afryki

Do tej pory Benin trzykrotnie startował w Pucharze Narodów Afryki. Z każdym kolejnym występem zawodnicy Beninu notują postęp.
W 2004 roku przegrali wszystkie mecze i z bilansem bramek 1-8 zakończyli turniej na ostatnim 16 miejscu.
2008 było ciut lepiej bo wyprzedzili Sudan i było miejsce 15.
W 2010 znowu progres i 14 lokata. Zdobyty nawet jeden punkt.
Jak będzie teraz? Drużyn jest więcej więc o lepszą lokatę może też być trudniej.



Warto zwrócić uwagę

David Kiki - 25 lat - obrońca - Red Star

Olivier Verdon - 23 lata - obrońca - FC Sochaux

Mama Seibou - 23 lata - pomocnik - SC Toulon

Steve Mounie - 24 lata - napastnik - Huddersfield Town

niedziela, 23 czerwca 2019

Gwinea-Bissau - Djurtus

   Drużyna Gwinei-Bissau zaskoczyła sporą część obserwatorów w eliminacjach do Pucharu Narodów Afryki gdzie wygrali grupę. Faworytami do zajęcia pierwszego miejsca w grupie eliminacyjnej nie byli i gdyby nie ogromne szczęście byśmy ich na tym turnieju nie oglądali. W ostatnim meczu grupowym przeciwko faworyzowanemu Mozambikowi bramkę na 2-2 Djurtus zdobyli w 95-tej minucie! Piłkarze Mozambiku gdyby wygrali to oni by wygrali tą grupę i awansowali w miejsce Djurtus.
Jak ekipa Bissau zaprezentuje się na turnieju? Tutaj nie tylko nie są faworytem do wygrania grupy, ale nawet nie są faworytem do zajęcia trzeciego miejsca. Każdy zdobyty punkt będzie powodem do radości.


Ciekawostki o Gwinei-Bissau

Niepodległość uzyskana od Portugalii w 1974 roku.

Jest to jeden z najbiedniejszych krajów. Ponad 60% ludności żyje poniżej granicy ubóstwa!

W Gwinei-Bissau aż 40% osób powyżej 15 roku życia nie potrafi ani pisać ani czytać.

W eliminacjach do Pucharu Narodów Afryki 2019 oba mecze przeciwko Mozambikowi kończyły się remisem 2-2. I w obu spotkaniach bramki na 2-2 zdobyte były w ostatnich sekundach meczu.
W pierwszym meczu była to 97 minuta, w drugim 95 minuta meczu.

W obu przypadkach decydujące bramki zdobywał ten sam zawodnik - Frederic Mendy!

W grupie eliminacyjnej do Pucharu Narodów Afryki 2019 różnica pomiędzy 1 a 4 miejscem wyniosła tylko 2 punkty! Gwinea-Bissau zdobyła 9 punktów, a Zambia 7.


Trener - Baciro Cande

Kapitan - Zezinho - FK Senica

Najwięcej spotkań - Zezinho - 31

Najwięcej bramek - Frederic Mendy



Ranking FIFA

Aktualnie - 118

Najwyżej - 68

Najniżej - 195



Puchar Narodów Afryki

Tegoroczny turniej będzie drugim z rzędu i drugim w historii Gwinei-Bissau, w którym Djurtus zagrają. W debiucie na boiskach Gabonu udało im się wywalczyć jeden punkt w meczu z gospodarzem turnieju. Tym razem również los nie był łaskawy. Grupa jest trudna i nie łatwo będzie piłkarzom Gwinei-Bissau powtórzyć osiągnięcie z Gabonu, czyli zdobycie jednego oczka w grupie.

W kadrze na Puchar Narodów Afryki 2019 znalazł się były zawodnik Lechii Gdańsk - Rudinilson.


Rywale w grupie

25.06 Kamerun - 3 - 0z - 0r - 3p bilans - 1-4

29.06 Benin - 1 - 1z - 0r - 0p bilans 7-2

02.07 Ghana - 0



Warto zwrócić uwagę

Nadjack - 25 lat - obrońca - Rio Ave

Moreto Cassama - 21 lat - pomocnik - Reims

Jorginho - 24 lata - napastnik - CSKA Sofia

Tunezja - Orły Kartaginy

   Tunezja swoją grupę powinna przejść bez większych problemów. Na ile jednak w fazie pucharowej będzie stać Orły Kartaginy to już jest zagadką. Na Puchar Narodów Afryki zostało powołanych kilku młodych zawodników, którzy futbolu uczyli się w Europie. Jak to wszystko się zgra? Czy ta mieszanka zadziała?
Tunezyjczycy nadal miło wspominają Henryka Kasperczaka. To z polskim trenerem udało im się awansować na mundial w 1998 roku, a dwa lata wcześniej wywalczyli srebro w Pucharze Narodów Afryki.

Ciekawostki o Tunezji

Niepodległość uzyskana od Francji w 1956 roku.

W miejscowości Tatawin robiono zdjęcia do filmu „Gwiezdne Wojny”. Wykorzystane zostały do stworzenia planety Tatooine.

Kairuan jest czwartym największym świętym miastem islamu po Mekce, Medynie i Jerozolimie.

W Al-Dżamm znajduje się trzeci co do wielkości amfiteatr na świecie, który zachował się w lepszym stanie niż Koloseum.

Tunezja trzykrotnie była gospodarzem PNA.




Trener - Alain Giresse

Kapitan - Ali Maaloul - Al-Ahly

Najwięcej spotkań - Ali Maaloul - 54

Najwięcej bramek - Wahbi Khazri - 15


Ranking FIFA

Aktualnie - 28

Najwyżej - 14

Najniżej - 65



Puchar Narodów Afryki

Orły Kartaginy będą walczyć o miano najlepszej drużyny Afryki po raz dziewiętnasty. Dotychczas udało im się wygrać tylko raz. W 2004 roku na własnym terenie w finale pokonując po wyrównanym pojedynku Maroko 2-1. Później nie zbliżyli się nawet do podium. Wcześniej udało się zdobyć dwa srebrne i jeden brązowy medal.

I miejsce - 2004
II miejsce 1965 i 1996
III miejsce 1962
IV miejsce 1978 i 2000



Rywale w grupie

24.06 Angola - 6 - 3z - 3r - 0p bilans 14-4

28.06 Mali - 8 - 5z - 0r - 3p bilans 8-6

02.07 Mauretania - 11 - 9z - 2r - 0p bilans 22-5



Warto zwrócić uwagę

Mouez Hassen - 24 lata - bramkarz - Nicea

Dylan Bronn - 24 lata - obrońca - Gent

Yassine Meriah - 26 lat - obrońca - Olympiakos Pireus

Bassem Srarfi - 22 lata - pomocnik - Nicea

Mali - Orły

   Mali jest jedną z bardziej niedocenianych reprezentacji w Afryce. Pomimo braku wygranych turniejów jest to rywal zawsze groźny zarówno w piłce juniorskiej jak i starciach seniorów. W kwalifikacjach do tegorocznej edycji PNA Mali z łatwością wygrało swoją grupę tylko dwukrotnie remisując i odnosząc 4 wygrane. Z grupy powinni awansować bez trudu, a w fazie play-off może się już wszystko zdarzyć. Zwłaszcza, że Mali jest jednym z młodszych zespołów na tegorocznym Pucharze Narodów Afryki. Nie ma wśród powołanych zawodników żadnego, który by miał skończone 30 lat.


Ciekawostki o Mali

Główną religią jest Islam. Wyznaje ją tam aż ponad 90% obywateli.

Kiedyś obowiązkowa edukacja trwała tylko 2 lata.

W mieście Bamba jest niewielkie jezioro, z którego ryby łowi się tylko raz w roku, podczas ceremonialnego rytuału Antoga. 

W niektórych miejscach Mali sól jest tak cenna, że  kilo soli ceni sięjjak kilogram złota. 




Trener - Mohamed Magassouba (tymczasowy)

Kapitan - Yacouba Sylla - Stromsgodset

Najwięcej spotkań - Molla Wague - 31

Najwięcej bramek - Abdoulay Diaby - 5



Ranking FIFA

Aktualnie - 65

Najwyżej - 23

Najniżej - 117



Puchar Narodów Afryki

Do tej pory piłkarze Mali zanotowali 10 występów w Pucharze Narodów Afryki. Nie udało im się wygrać tego turnieju ani razu, ale medale były. Raz srebro i dwa razy brąz to niezłe statystyki jak na ekipę raczej średnią patrząc na inne drużyny. W tym roku medalu według mnie nie będzie, ale o wyjście z grupy na pewno powalczą.

II miejsce - 1972

III miejsce - 2012 i 2013

IV miejsce 1994, 2002 i 2004


Rywale w grupie

24.06 Mauretania - 26 - 16z - 6r - 4p bilans 56-20

28. 06 Tunezja - 8 - 3z - 0r - 5p bilans 6-8

02.07 Angola - 4 - 1z - 2r - 1p bilans 8-5



Warto zwrócić uwagę

Youssouf Kone - 24 lata - obrońca - Lille

Cheick Doucoure - 19 lat - pomocnik - Lens

Lassana Coulibaly - 23 lata pomocnik - Rennes

Moussa Doumbia - 25 lat - napastnik - Rostov

środa, 19 czerwca 2019

Mauretania - Lwy Chinguetti

   Debiut w Pucharze Narodów Afryki będzie wielkim wydarzeniem dla Maurów. Historyczny był już awans do turnieju. W grupie eliminacyjnej Mauretania prawie wygrała grupę! Zdobyli tyle samo punktów co Angola a w pokonanym boju zostawili reprezentację Burkina Faso.
Tutaj znowu los skojarzył Mauretanię z Angolą. Czy uda się Lwom Chinguetti wywalczyć jakieś punkty w tej trudnej grupie? Zobaczymy już niedługo, ale ja nie daję im szans na awans.

Ciekawostki o Mauretanii

Aż 70% kraju to pustynia.

Najniższa i najwyższa temperatura została odnotowana w tym samym miejscu. W Bir Umm Karajn. Najniższa to 1 stopień na plusie a najwyzsza 49,1 stopni Celsjusza.

Wyznawcy Islamu w Mauretanii to aż 99.8% społeczeństwa.

Plaga szarańczy, która nawiedziła w 2004 roku Mauretanie sprawiła, że nie miało co jeść ponad 400 tysięcy ludzi.




Trener - Corentin Martins

Kapitan - Bessam - FC Nouadhibou

Najwięcej spotkań - Bessam - 47

Najwięcej bramek - Bessam - 12


Ranking FIFA

Aktualnie - 103

Najwyżej - 81

Najniżej - 206



Puchar Narodów Afryki

Dla Maurów będzie to debiut na turnieju takiej rangi. Jeszcze parę lat temu piłkarze i kibice mogli tylko pomarzyć o starcie w PNA, w tym roku marzenia się spełnią. Nikt od nich nie oczekuje cudów, a każda bramka czy każdy zdobyty punkt będzie okazją do świętowania.



Rywale w grupie

24.06 Mali - 26 - 4z - 6r - 16p bilans 20-56

29.06 Angola - 2 - 1z - 0r - 1p bilans 2-4

02.07 Tunezja - 11 - 0z - 2r - 9p bilans 5-22




Warto zwrócić uwagę

Aly Abeid - 21 lat - obrońca - Levante

Bakary N'Diaye - 20 lat - obrońca - Difaa El Jadida

Mohamed Yali - 21 lat - pomocnik - Tadjenanet

Hacen El Ide - 21 lat - pomocnik - Real Valladolid

Angola - Czarne Antylopy

   Angola jeszcze nigdy nie przebrnęła przez ćwierćfinały czy tym razem im się uda, czy raczej będzie jak w większości przypadków Czarnych Antylop i skończy się tylko na fazie grupowej? W tym roku format turnieju został zmieniony i drużyna z trzeciego miejsca także może awansować dalej. Czy jednak będzie to marsz po półfinał śmiem wątpić.
Cieszyć się powinni z samego awansu z grupy co pokazuje ranking FIFA.

Ciekawostki o Angoli

Nazwa tego kraju pochodzi od imienia króla N’Gola, który był władcą ludu Mbundu.

Od 2004 roku, aby móc zarejestrować kościół wymagane jest posiadanie minimum 100 tysięcy wyznawców w 12 z 18 prowincji kraju. Jednak aż 200 wyznań, w tym islam nie spełniło wymogów i zostało odrzucone, na rozpatrzenie czeka kolejnych 1000 różnych wyznań. Konstytucja Angoli gwarantuje wolność religijną. Każdy prywatnie może wyznawać wiarę jaką chce.

W Angoli jest jeden z największych wodospadów w Afryce – Ruacana Falls.

W Angoli żyje gigantyczna antylopa Sable. Do niedawna uważano ten gatunek za wymarły.

Ze względu na zwiększenie wydobycia ropy, Angola jest jednym z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie.



Trener - Srdjan Vasiljević

Kapitan - Djalma - Alanyaspor

Najwięcej spotkań - Ricardo Job Estevao - 64

Najwięcej bramek - Mateus Galiano - 12



Ranking FIFA
Aktualnie - 122

Najwyżej - 45

Najniżej - 147



Puchar Narodów Afryki

Czarne Antylopy w swojej historii siedmiokrotnie brały udział w Pucharze Narodów Afryki. Tylko dwukrotnie w 2008 i 2010 udało im się dojść do ćwierćfinału. W 1996, 1998, 2006, 2012 i 2013 Angolańczycy kończyli udział na fazie grupowej.


Rywale w grupie

24.06 Tunezja - 6 - 0z - 3r - 3p bilans 4-14

29.06 Mauretania - 2 - 1z - 0r - 1p bilans 4-2

02.07 Mali - 4 - 1z - 2r - 1p bilans 5-8



Warto zwrócić uwagę

Herenilson - 23 lata - pomocnik - Petro Luanda

Show - 20 lat - pomocnik - 1 de Agosto

Gelson - 23 lata - napastnik - Rio Ave

Maroko - Lwy Atlasu

   Maroko ma aktualnie jedną z najmocniej osadzonych drużyn jeśli chodzi o personalia. Większość zawodników to kluczowe postacie swoich ekip, a nie są to słabe drużyny. Lwy Atlasu są w tym roku jednym z faworytów do wygrania turnieju. Dla kibiców medal jest obowiązkiem, pierwsze miejsce celem. Trener Herve Renard wie jak się wygrywa Puchar Narodów Afryki, to jest handicap Maroka w tej edycji. Kolejnym plusem jest dobra forma zawodników, którzy na kadrę przyjechali po udanym sezonie w swoich klubach.

Ciekawostki o Maroku

Niepodległość uzyskana od Francji w 1956 roku.

W Sanktuarium Sidi Yahya, położonym w Oujda znajduje się grób “Jana Chrzciciela”.

Meczet Andaluzyjski - aktualnie jest to meczet w marokańskim mieście Fez. Jego budowę rozpoczęto w 859 roku. Jest podobno najstarszym uniwersytetem na świecie.

Sabcha Tah – depresja, najniższy punkt Maroka o wysokości 55 m p.p.m. Znajduje się w południowej części kraju przy granicy z Saharą Zachodnią.

Pod miejscowością Warzazat w Maroko powstaje największa na świecie elektrownia słoneczna. We wrześniu 2018 roku uruchomiona została trzecia jej część. Wielka elektrownia słoneczna jest widoczna z kosmosu. Maroko do 2030 roku planuje ponad 50% energii pozyskiwać z odnawialnych źródeł.






Trener - Herve Renard

Kapitan - Medhi Benatia - Al-Duhail

Najwięcej spotkań - Mbark Boussoufa - 66

Najwięcej bramek - Hakim Ziyech - 12



Ranking FIFA

Aktualnie - 45

Najwyżej - 10

Najniżej - 95



Puchar Narodów Afryki

Wcześniej Lwy Atlasu już siedemnastokrotnie grały w tym najważniejszym turnieju Afryki. Ilość startów nie przekłada się jednak na ilość sukcesów. Do tej pory tylko 3 medale i dwukrotnie czwarte miejsce.
I miejsce - 1976
II miejsce - 2004
III miejsce - 1980
IV miejsce - 1986 i 1988

W tym roku drużyna jest naprawdę mocna i pomimo trudnej grupy kibice Maroka liczą na medal.


Rywale w grupie

23.06 Namibia - 5 - 4z - 1r - 0p bilans 12-2

28.06 WKS - 19 - 6z - 7r - 6p bilans 26-24

01. 07 RPA - 6 - 2z - 3r - 1p bilans 8-7



Warto zwrócić uwagę

Noussair Mazraoui - 21 lat - obrońca - Ajax Amsterdam

Youssef Ait Bennasser - 23 lata - pomocnik - Saint Etienne

Youssef En-Nesyri - 22 lata - napastnik - Leganes

Wybrzeże Kości Słoniowej - Słonie

   Wybrzeże Kości Słoniowej aktualnie nie ma tak silnego zespołu aby mogli śmiało mówić, że ich celem jest medal. Oczywiście mają dobrych zawodników, którzy w swoich klubach odgrywają znaczące role, jednak nie są to gwiazdy pokroju Drogby. Jak zwykle Słonie najlepszych zawodników mają w formacji ofensywnej. Słabiej to wygląda z tyłu (zaskakujący jest brak powołania dla obrońcy Manchesteru United - Eric Bailly byłby mocnym punktem defensywy) i można wnioskować, że będą mieli problemy, aby z lepszymi rywalami zachować czyste konto. Grupa nie jest łatwa, bo są tam mocne RPA czy Maroko, ale awans do fazy play-off Słonie powinny wywalczyć.

Ciekawostki o WKS

Niepodległość uzyskana od Francji w 1960 roku.

Didier Drogba pomimo świetnych statystyk zarówno w klubach jak i w reprezentacji nigdy nie zdobył Złotego medalu PNA. WKS dwukrotnie z Drogbą w składzie zdobywali srebro 2006 i 2012.
Didier Drogba dwukrotnie był także wybierany najlepszym piłkarzem Afryki.

Słonie grały 4 razy w finale PNA, wszystkie 4 finały kończyły się rzutami karnymi. Jeśli w tym roku WKS dojdzie do finału trzeba grać, że będą rzuty karne.

W 1986 roku rząd republiki ogłosił, że oficjalną nazwą państwa na potrzeby protokołu dyplomatycznego będzie République de Côte d’Ivoire niezależnie od języka i odmówił akceptowania jakichkolwiek innych nazw tego państwa. Stąd, według tego poglądu, poprawną nazwą także w języku polskim powinna być nazwa francuska, jednak w każdym kraju stosuje się narodowe formy nazewnictwa.




Trener - Ibrahim Kamara

Kapitan - Serey Die - Xamax Neuchatel

Najwięcej spotkań - Max Gradel - 65

Najwięcej bramek - Wilfried Bony - 17



Ranking FIFA

Aktualnie - 65

Najwyżej - 12

Najniżej - 75



Puchar Narodów Afryki

Słonie w turnieju o Puchar Narodów Afryki zagrają już 23 raz. Do tej pory dwukrotnie udało im się wygrać zmagania o tytuł najlepszej drużyny narodowej Afryki. Jednak ani razu nie wygrali z ich najlepszym zawodnikiem w historii - Didierem Drogbą.

I miejsce - 1992 i 2015
II miejsce - 2006 i 2012
III miejsce - 1965, 1968, 1986, 1994
IV miejsce - 1970 i 2008



Rywale w grupie

24.06 RPA - 6 - 0z - 4r - 2p bilans 3-6

28.06 Maroko - 19 - 6z - 7r - 6p bilans 24-26

01.07 Namibia - 4 - 2z - 1r - 1p bilans 8-6



Warto zwrócić uwagę

Victorien Angban - 22 lata - pomocnik - FC Metz

Nicolas Pepe - 24 lata - napastnik - Lille

Maxwell Cornet - 22 lata - napastnik - Olympique Lyon

wtorek, 18 czerwca 2019

Republika Południowej Afryki - Bafana Bafana

   Drużyna RPA powoli się odbudowuje po słabszym okresie reprezentacji tego kraju. Bafana Bafana jednak nadal nie są tak mocną ekipą jak na przełomie XX i XXI wieku, kiedy to regularnie zdobywali medale na Pucharze Narodów Afryki i awansowali do Mistrzostw Świata we Francji. Aktualnie większość zawodników gra w rodzimej lidze, a nie jest ona tak mocna jak choćby holenderska Eredivisie, nie mówiąc już o pięciu najmocniejszych ligach na starym kontynencie. RPA trafiło do wymagającej grupy, ale dzięki reformie rozgrywek powinno awansować dalej. Faza pucharowa to już jednak zagadka. Jeśli zajmą trzecie miejsce najpewniej trafiają później na Egipt bądź Nigerię, a to nie będą latwi rywale.

Ciekawostki o RPA

Niepodległość uzyskana od Wielkiej Brytanii już w 1910 roku.

Republika Południowej Afryki jest obecnie jedynym krajem na świecie, który był gospodarzem MŚ w piłce nożnej, krykiecie i rugby.

Dwóch noblistów z RPA mieszkało na tej samej ulicy. Jest to jedyny taki przypadek na świecie.
Co więcej 11 obywateli RPA otrzymało nagrodę Nobla.

Jest tam najgłębsza na świecie kopalnia złota - 3 777 metrów głębokości.

RPA było pierwszym i jak do tej pory jedynym afrykańskim krajem gospodarzem Mistrzostw Świata w 2010 w piłkę nożna.

Afrikaans jest najmłodszym oficjalnym językiem na świecie.

Żeńska reprezentacja nosi przydomek Banyana Banyana czyli Dziewczynki Dziewczynki



Trener - Stuart Baxter

Kapitan - Thulani Hlatshwayo - Bidvest Wits

Najwięcej spotkań - Siphiwe Tshabalala - 91

Najwięcej bramek - Siphiwe Tshabalala - 12



Ranking FIFA

Aktualnie - 73

Najwyżej - 16

Najniżej - 124



Puchar Narodów Afryki

Republika Południowej Afryki do 1992 roku była wykluczona z choćby eliminacji do PNA. Przez politykę Apartheidu czyli wykluczenia rasowego Bafana Bafana byli notorycznie pomijani w losowaniu grup eliminacyjnych. Dopiero gdy zniesiono Apartheid i do władzy doszedł Nelson Mandela zawodnicy RPA mogli walczyć o tytuł najlepszej reprezentacji w Afryce.
Taki tytuł udało im się zdobyć szybko, bo już w 1996 roku w turnieju rozgrywanym na stadionach w Republice Południowej Afryki. Dwa lata później na turnieju w Burkina Faso zdobyli srebro, a w roku 2000 brąz. Były to najlepsze lata jeśli chodzi o osiągnięcia Bafana Bafana. W 1998 roku zakwalifikowali się przecież także na Mundial we Francji.
Na turniej powołany został Dean Furman - nie jest on jednak w żaden sposób spokrewniony z Dominikiem z Wisły Płock.

I miejsce - 1996
II miejsce - 1998
III miejsce - 2000



Rywale w grupie

24.06 WKS - 6 - 2z - 4r - 0p bilans 6-3

28.06 Namibia - 9 - 5z - 3r - 1p bilans 13-7

01.07 Maroko - 6 - 1z - 3r - 2p bilans 7-8



Warto zwrócić uwagę

Rivaldo Coetzee - 22 lata - obrońca - Mamelodi Sundowns

Percy Tau - 25 lat - napastnik - Union St Gilloise

Lebo Mothiba - 23 lata - napastnik - RC Strasbourg

Namibia - Dzielni Wojownicy

   Namibia trafiła chyba najgorzej jak mogła. Grupa z RPA, WKS i Marokiem bardzo trudna i nie wiem czy nawet najwierniejsi fani Dzielnych Wojowników dają im chociaż małe szanse na awans z grupy. Sportowo fajnie, bo rywale z najwyższej półki już w grupie, ale przecież przy odrobinie szczęścia można było też fajnego rywala dostać w 1/8 finału. Szczęśliwy awans na tegoroczny Puchar Narodów Afryki to i tak duży sukces Namibii.

Ciekawostki o Namibii

Niepodległość uzyskana od RPA w 1990 roku.

20 km od Grootfontein znajduje się największy na świecie meteoryt zwany Hoba. Szacuje się, że spadł 80 tysięcy lat temu. Waży 50 ton, a jego skład chemiczny to w 86% żelazo.

Namibia jest pierwszym państwem, które w swojej konstytucji uwzględniło ochronę środowiska.

Dragon’s Breath w regionie Otjozondjupa jest największym na świecie podziemnym jeziorem o powierzchni 26000 m2.

Namibia jest jednym z trzech krajów na świecie w którym mężczyźni żyją dłużej od kobiet. Pozostałe dwa to: Botswana i Suazi także leżą w Afryce.



Trener - Fillemon Kanalelo

Kapitan - Ronald Ketjijere - University of Pretoria

Najwięcej spotkań - Willem Mwedikanga - 41

Najwięcej bramek - Rudolf Bester - 13



Ranking FIFA

Aktualnie - 113

Najwyżej - 68

Najniżej - 167



Puchar Narodów Afryki

Reprezentacja Namibii po raz trzeci będzie rywalizować w czempionacie Czarnego Lądu. Do tej pory występy Dzielnych Wojowników nie powalały na kolana. W 1998 roku wywalczyli oni bowiem 14 miejsce, a w 2008 było lepiej, ale tylko 10 lokata na koniec turnieju.



Rywale w grupie

23.06 Maroko - 5 - 0z - 1r - 4p bilans 2-12

28. 06 RPA - 9 - 1z - 3r - 5p bilans 7-13

01.07 WKS - 4 - 1z - 1r - 2p bilans 6-8



Warto zwrócić uwagę

Deon Hotto - 28 lat - pomocnik - Bidvest Wits

Peter Shalulile - 25 lat - pomocnik - Highlands Park

Benson Shilongo - 27 lat - napastnik - Ismaily

poniedziałek, 17 czerwca 2019

Tanzania - Gwiazdy Taify

   Tanzania prowadzona przez świetnego byłego reprezentanta Nigerii Emmanuela Amunike ma szansę na historyczny występ na tegorocznym PNA. Dzięki zmienionej formule mogą nawet przy zajęciu trzeciego miejsca awansować z grupy. Rywali w swojej grupie mają wymagających, ale muszą wierzyć. Nie takie rzeczy działy się już w tym największym turnieju Afryki.

Ciekawostki o Tanzanii

Niepodległość uzyskana od Wielkiej Brytanii w 1964 roku.

To na terytorium Tanzanii znajduje się najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro - 5 895 m.n.p.m.

W Tanzanii żyją aż 162 plemiona! A poza tym, że językiem urzędowym jest suahili to mówi się tam w 120 językach.

W Tanzanii nie można mieć włosów dłuższych niż 36 centymetrów.





Trener - Emmanuel Amunike

Kapitan - Mbwana Samatta - KRC Genk

Najwięcej spotkań - Erasto Nyoni - 76

Najwięcej bramek - Mbwana Samatta - 16



Ranking FIFA

Aktualnie - 131

Najwyżej - 65

Najniżej - 175



Puchar Narodów Afryki

Do tej pory Tanzania tylko raz wystąpiła w Pucharze Narodów Afryki, a miało to miejsce w 1980 roku. Wówczas Gwiazdom Taify na nigeryjskich boiskach udało się wywalczyć siódmą pozycję, jednak nie był to jakiś wielki wyczyn biorąc pod uwagę fakt, że rywalizowało na turnieju 8 drużyn.


Rywale w grupie

23.06 Senegal - 2 - 0z - 1r - 1p bilans 1-4

27.06 Kenia - 48 - 14z - 14r - 20p bilans 48-61

01.07 Algieria - 10 - 1z - 4r - 5p bilans 11-24




Warto zwrócić uwagę

Aishi Manula - 23 lata - bramkarz - Simba

Gadiel Kamagi - 23 lata - obrońca - Young Africans

Faridi Mussa - 24 lata - pomocnik - Tenerife

Thomas Ulimwengu - 26 lat - napastnik - Al-Hilal

Kenia - Gwiazdy Harambee

   Kenia awansowała na PNA po 15 latach. Aktualnie mają ciekawą generację piłkarzy, którzy w sporej grupie grają w drużynach europejskich. Gwiazdy Harambee mają szansę na awans z grupy z trzeciego miejsca. Może do tego wystarczyć ogranie Tanzanii, ale nie będą mogli też przegrać dużą różnicą bramek z faworytami grupy. Do historycznego wyniku ma poprowadzić ich kapitan i finalista tegorocznej Ligi Mistrzów - Victor Wanyama.

Ciekawostki o Kenii

Niepodległość uzyskana od Wielkiej Brytanii w 1963 roku.

Praktycznie brak jest klasy średniej. Większość ludzi jest albo bardzo bogatych, albo bardzo biednych.W dużych miastach ludzie mieszkają w nowoczesnych budynkach i apartamentach. W bardziej odległych miejscach przeważają budowle z trzciny i wyschniętego błota.

We wrześniu 2008 w środkowej części kraju spadł śnieg. Sytuacja dla tego regionu dość osobliwa.

Koobi Fora jest miejscem narodzin ludzkości. W latach osiemdziesiątych znaleziono tam czaszkę “człowieka wyprostowanego”, której wiek szacuje się na 1,6 miliona lat.

Najwyższą górą jest Kenya 5 199 m.n.p.m i jest to drugi najwyższy szczyt w Afryce. Na górze tej odnotowano najniższą temperaturę w historii kraju - 22 stopnie Celsjusza na minusie.



Trener - Sebastien Migue

Kapitan - Victor Wanyama - Tottenham Hotspur

Najwięcej spotkań - Jockins Atudo - 59

Najwięcej bramek - Michael Olunga - 14



Ranking FIFA

Aktualnie - 108

Najwyżej - 68

Najniżej - 137



Puchar Narodów Afryki

Kenia zakwalifikowała się do Pucharu Narodów Afryki po raz 6. Wcześniej żadnych spektakularnych sukcesów na tym turnieju nie udało się odnieść ekipie Gwiazd Harambee. Najwyższa lokata to 5 miejsce w 1972 roku. Później były ostatnie - ósme miejsca w 1988 i 1990 roku, dziewiąte miejsce w 1992 roku i ostatni start to rok 2004 i 11 miejsce w ostatecznym rozrachunku.



Rywale w grupie

23.06 Algieria - 7 - 3z - 1r - 3p bilans 7-10

27.06 Tanzania - 48 - 20z - 14r - 14p bilans 61-48

01.07 Senegal - 3 - 0z - 1r - 2p bilans 0-6



Warto zwrócić uwagę

Eric Ouma - 20 lat - obrońca - Vasalunds

Eric Johanna Omondi - 24 lata - pomocnik - Brommapojkarma

Ovella Ochieng - 19 lat - napastnik - Vasalunds

Algieria - Lisy Pustyni

   Lisy Pustyni tym razem nie są w gronie żelaznych faworytów do wygrania turnieju. Ba, co więcej nie są nawet głównym faworytem do wygrania swojej grupy. Jednak wiadomo, że gdy gra się bez większego ciśnienia czasami wychodzi to na lepsze.
W zespole dochodzi powoli do zmiany pokoleniowej. Wchodzą nowi zawodnicy, którzy jeszcze nie osiągnęli zbyt wiele w klubowej czy reprezentacyjnej karierze. Ten turniej będzie dla nich przepustką do lepszych klubów. Czy jednak będzie to gra otwarta i widowiskowa? Śmiem wątpić. Jeśli już Algieria ma czymś wygrać to żelazną defensywą.

Ciekawostki o Algierii

Niepodległość od Francji uzyskana w 1962 roku.

Algieria to największe Państwo w Afryce, a jej 80% powierzchni to Pustynia Sahara.

Algierskiej pochodzenie ma Zinedine Zidane.

Algierczycy wiedzą, jak przedłużyć sobie weekend. W urzędach czwartek i piątek są dniami wolnymi od pracy.





Trener - Djamel Belmadi

Kapitan - Rais M'Bolhi - Al-Ettifaq

Najwięcej spotkań - Rais M'Bolhi - 59

Najwięcej bramek - Islam Slimani - 26



Ranking FIFA

Aktualnie - 70

Najwyżej - 15

Najniżej - 103



Puchar Narodów Afryki

Lisy Pustyni już osiemnastokrotnie grały w Pucharze Narodów Afryki, ale wygrać udało im się tylko raz w 1990 roku na własnych boiskach. Oprócz złotego medalu było jeszcze srebro w 1980 i dwukrotnie brąz - 1984 i 1988. Blisko medalu Algieria była także w 1982 i 2010, jednak wtedy zajęli czwarte miejsce.
W tym roku podobnie jak Senegal planem minimum będzie awans z grupy do fazy play-off.



Rywale w grupie

23.06 Kenia - 7 - 3z - 1r - 3p bilans 10-7

27.06 Senegal - 21 - 11z - 6r - 4p bilans 26-18

01.07 Tanzania - 10 - 5z - 4r - 1p bilans 24-11



Warto zwrócić uwagę

Ramy Bensebaini - 24 lata - obrońca - Stade Rennes

Youcef Atal - 23 lata - obrońca - OGC Nice

Hicham Boudaoui - 19 lat - pomocnik - Paradou AC

Ismael Bennacer - 21 lat - pomocnik - Empoli

niedziela, 16 czerwca 2019

Gwinea - Syli Nationale (Słonie Syli)

   Gwinea nigdy nie była wiodącą siłą futbolową kontynentu. Nie przeszkodziło im to jednak w zdobyciu srebra w Pucharze Narodów Afryki w 1976 roku. Od tamtej pory nie udało się powtórzyć tego wyczynu jednak nigdy nie można lekceważyć piłkarzy Gwinei.
W kadrze Gwinei znalazł się były piłkarz Wisły Płock czy Legii Warszawa - Jose Kante. A najważniejszą postacią drużyny jest piłkarz Liverpoolu, finalista Ligi Mistrzów - Naby Keita.

Ciekawostki o Gwinei

Niepodległość uzyskana od Francji w 1958 roku.

Po uzyskaniu niepodległości zerwaniu kontaktów gospodarczych z Francją rząd Gwinei i prezydent Sekou Toure o pomoc zwrócili się do Ghany i Związku Radzieckiego.

Prezydent Sekou Toure wprowadził jednopartyjność. Władzę sprawowała partia PDG, a prezydent wprowadzał lewicowe rządy.

Wielopartyjność i inne ważne zmiany dla Gwinei powróciły dopiero w 1991 roku. Podobnie jak w Europie Wschodniej, między innymi w Polsce. (już mi leci w głowie "Wind of change")


Trener - Paul Put

Kapitan - Naby Keita - Liverpool FC

Najwięcej spotkań - Naby Yattara - 60

Najwięcej bramek - Mohamed Yattara - 10



Ranking FIFA

Aktualnie - 68

Najwyżej - 22

Najniżej - 123



Puchar Narodów Afryki

Gwinea już jedenastokrotnie występowała w PNA. Do tej pory najlepszym osiągnięciem było drugie miejsce na turnieju w 1976 roku. Były także wysokie piąte lokaty na turniejach z 1974 i 1998 roku, jednak o miejsca medalowe już się ekipie Gwinei nie udało nawet otrzeć.
Na każdym turnieju na którym występowali potrafili pokazać się z dobrej strony i nie schodzili poniżej pewnego solidnego poziomu. W tym roku wyjście z grupy to także plan minimum.



Rywale w grupie

22.06 Madagaskar - 2 - 1z - 1r - 0p bilans 5-2

26.06 Nigeria - 17 - 5z - 7r - 5p bilans 18-21

30. 06 Burundi - 3 - 0z - 3r - 0p bilans 4-4



Warto zwrócić uwagę

Issiaga Sylla - 25 lat - obrońca - Toulouse

Amadou Diawara - 22 lata - pomocnik - Napoli

Francois Kamano - 23 lata - napastnik - Bordeaux

Madagaskar - Barea

  Dla reprezentacji Madagaskaru jest to debiut na imprezie tej rangi! Jeszcze nigdy Malgasze nie mieli okazji startować w Pucharze Narodów Afryki. Każde ze spotkań rozgrywane na tegorocznym turnieju może być meczem historycznym.
Mecz z Gwineą - pierwszy i historyczny. Zapewne przed telewizory ściągnie tłumy Malgaskich kibiców. Drugi to pojedynek z Burundi, pierwszy pomiędzy tymi reprezentacjami więc każdy wynik będzie historyczny. I ostatni mecz przeciwko Nigerii... Kto wie, może ostatni dla Madagaskaru na długo w Pucharze Narodów Afryki...?

Ciekawostki o Madagaskarze

Niepodległość uzyskana od Francji w 1960 roku.

Hrabia Maurycy August Beniowski był w XVIII wieku władcą Madagaskaru. Jako jedyny z 'najeźdźców' był przez tamtejsze plemiona i rody szanowany i w końcu wybrany na Władcę Madagaskaru. Co ważne hrabia Beniowski nauczył się tamtejszego języka aby móc się właściwie komunikować z ludem.

Madagaskar jest czwartą największą wyspą na świecie.

Na Madagaskarze żyje ponad 90%endemicznych gatunków zwierząt i roślin. Także występuje tam około 100 gatunków lemurów.

Malgasze wierzą w istnienie niewidzialnych ludzi zwanych 'Kalanuri'.



Trener - Nicolas Dupuis

Kapitan - Faneva Andriatsima - Clermont Foot

Najwięcej spotkań - Faneva Andriatsima - 31

Najwięcej bramek - Faneva Andriatsima - 12


Ranking FIFA

Aktualnie - 107

Najwyżej - 74

Najniżej - 190



Puchar Narodów Afryki

Dla reprezentacji Madagaskaru jest to debiut w Pucharze Narodów Afryki. W grupie zmierzą się z innym debiutantem - Burundi. Już teraz jest to historyczne osiągnięcie piłkarzy z wyspy Króla Juliana. Dla nas i dla komentatorów sukcesem będzie brak pomyłki w wyczytywaniu nazwisk zawodników Madagaskaru.



Rywale w grupie

22.06 Gwinea - 2 - 0z - 1r - 1p bilans 2-5

27. 06 Burundi 0

30.06 Nigeria 4 - 0z - 1r - 3p bilans 0-5



Warto zwrócić uwagę

Romario Baggio Rakotoarisoa - 23 lata - obrońca - Fosa Juniors

Marco Ilaimaharitra - 24 lata - pomocnik - Royal Charleroi

 Rinjala Raherinaivo - 20 lat - pomocnik - FC Sion