niedziela, 10 czerwca 2018

Szwecja - Trzy Korony

Szwecja na mundial jedzie bez Zlatana Ibrahimovicia… To już jest pewne. Czy będzie widoczny brak tego już prawie 37 letniego zawodnika? Na pewno, przecież Zlatan to Szwecja, a Szwecja to Zlatan! Nawet kiedy nie jedzie to i tak głównie o nim się pisze i mówi (zupełnie jak ja w tym momencie). Może i lepiej dla drużyny, że nie będzie Zlatana ponieważ można od nowa krzyczeć ‘wszystko pierwszy’ jak na boisku podwórkowym… A tak na poważnie to przecież są jeszcze inni nie najgorsi zawodnicy, jednak bez takiej charyzmy jak… Wiadomo… Jak kadra Trzech Koron zaprezentuje się w grupie z Niemcami, Meksykiem i Koreą Południową? Odpowiedź poznamy 27 czerwca. Jeśli nie wyjdą z grupy znowu powróci pytanie – ciekawe czy by wyszli gdyby był Zlatan… ?

Aktualności:
Trener – Janne Andersson
Kapitan – Andreas Granqvist
Miejsce w rankingu FIFA - 24
Największa liczba występów – Sebastian Larsson (99)
Najwięcej bramek – Marus Berg (18)

Rekordy:
Najdłużej pracujący trener – John ‘Bill’ Pettersson 1921-1936, 15 lat
Najskuteczniejszy trener – Leif Tommy Svensson 3 miejsce na EURO 1992 i na World Cup 1994
Największa liczba występów – Anders Svensson (148)
Najwięcej bramek – Zlatan Ibrahimović (62)
Najwyżej w rankingu FIFA – 2 - listopad 1994
Najniżej w rankingu FIFA – 45 – marzec 2017

Szwecja na Mistrzostwach Świata:

1934 – Szwedzi debiut na mundialach mieli we Włoszech. Turniej rozgrywany formułą drabinki turniejowej gdzie przegrywający odpada. Zespół Trzech Koron rozpoczął od niespodziewanej wygranej z drużyną Argentyny 3-2, która cztery lata wcześniej zaszła aż do finału. W drugim spotkaniu jednak musieli uznać wyższość Niemców, z którymi przegrali 1-2.
Ostatecznie Szwecja sklasyfikowana na 8 miejscu.


1938 – Mistrzostwa Świata we Francji Szwedzi mieli rozpocząć spotkaniem z Austrią. Jednak w marcu 1938 roku miał miejsce Anschluss czyli aneksja terytorium Austrii przez Nazistowskie Niemcy i Austriacy nie mogli wystawić swojej drużyny ma turnieju we Francji i Szwedom przysługiwał walkower. W ćwierćfinale rozbili reprezentację Kuby aż 8-0. W półfinale po świetnym rozpoczęciu i bramce już w pierwszej minucie meczu z Węgrami ulegli Madziarom aż 1-5.  W meczu o trzecie miejsce przeciwko Canarinhos również prowadzili, nawet 2-0 do 44 minuty. Później padł gol kontaktowy Brazylijczyka Romeu i po przerwie Szwedzi siedli. Skończyło się smutną porażką 2-4.
Ostatecznie Szwecja sklasyfikowana na 4 miejscu.


1950 – Szwedzi trafili do grupy z Włochami, Paragwajem i Indiami. Jednak w grupie rozegrali tylko dwa spotkania wygrane z Italią 3-2 i zremisowane z Paragwajem 2-2. Dlaczego z Indiami meczów nie rozgrywano? Hindusi zrezygnowali z wyjazdu na mundial do Brazylii ponieważ nie dostali pozwolenia na grę bez butów. Taka jest legenda, ale czy jest to prawdą? Druga hipoteza mówi, że koszty podróży były zbyt duże i Indyjska Federacja Piłki Nożnej zrezygnowała z wysłania swojej reprezentacji do Brazylii. Wracając do Szwecji, awans do finałowej fazy grupowej gdzie za przeciwników mieli Wielką Brazylię, Urugwaj i Hiszpanię. Dwa pierwsze mecze przegrane, najpierw boleśnie 1-7 z Brazylią, następnie pechowo 2-3 z Urugwajem. W spotkaniu o trzecie miejsce wygrana z Hiszpanią 3-1.
Ostatecznie Szwecja sklasyfikowana na 3 miejscu.


1958 – Tym razem to Szwedzi byli organizatorem Mistrzostw Świata. W grupie dosyć łatwo poradzili sobie w dwóch pierwszych meczach najpierw 3-0 z Meksykiem, następnie 2-1 z Węgrami. W ostatnim pojedynku grupowym w sumie o nic bezbramkowy remis z Walią. Ćwierćfinał wygrany pewnie 2-0 ze Związkiem Radzieckim, a w półfinale dzięki dobrej końcówce odprawieni Niemcy 3-1. Finał na stadionie Rasunda przegrany z niesamowicie grającą Brazylią 2-5. W tym meczu piękną bramkę, jedną z dwóch w meczu finałowym, zdobył  Wielki Pele.
Ostatecznie Szwecja sklasyfikowana na 2 miejscu.


1970 – Mundial w Meksyku Szwedzi rozpoczęli od porażki z Włochami 0-1, następnie był remis z Izraelem i  w ostatnim meczu grupowym z Urugwajem wygrana 1-0. Jednak pomimo wygranej z Urusami ze względu na gorszy bilans bramkowy  Szwedzi zajęli trzecie miejsce w grupie.
Ostatecznie Szwecja sklasyfikowana na 9 miejscu


1974 – Dwa pierwsze spotkania na mundialu w RFN reprezentacja Trzech Koron zremisowała 0-0. Najpierw z Bułgarią, a następnie z Holandią. Ostatni decydujący o awansie mecz ponownie z Urugwajem i ponownie wygrany. Tym razem pewnie 3-0. Drugą fazę grupową Szwedzi rozpoczęli od porażki 0-1 z Polską po golu Grzegorza Laty. Następnie porażka 2-4 z gospodarzami turnieju i ostatni mecz wygrany 2-1 z Jugosławią.
Ostatecznie Szwecja sklasyfikowana na 5 miejscu.


1978 – Mistrzostwa Świata w Argentynie to dla Szwecji smutna historia. Na starcie turnieju remis 1-1 z Brazylią, ale później było już tylko gorzej. 0-1 zarówno z Austrią jak i z Hiszpanią i ostatnie miejsce w grupie.
Ostatecznie Szwecja sklasyfikowana na 13 miejscu.


1990 – Awans po 12 latach przerwy i wielkie nadzieje, których nie udało się spełnić. Niewiele osób spodziewało się, że reprezentacja Trzech Koron będzie miał jeszcze mniejszy dorobek punktowy niż na mundialu w Argentynie. Wszystkie trzy mecze przegrane, kolejno 1-2 z Brazylią, 1-2 ze Szkocją i na koniec także 1-2 z Kostaryką.
Ostatecznie Szwecja sklasyfikowana na 21 miejscu.


1994 – Szwedzi na mundial w USA jechali po blamażu w Italii, jednak w grupie eliminacyjnej byli przed Bułgarią i Francją i znowu nadzieja na lepszy występ w narodzie i drużynie rosła. W grupie na Mistrzostwach Świata najpierw reprezentacja Trzech Koron zremisowała 2-2 z Kamerunem, następnie pokonali 3-1 Rosję i na koniec podzielili się punktami z Brazylią 1-1. W 1/8 finału trafili na rewelacyjnie spisujących się Saudyjczyków i pokonali reprezentację z Bliskiego Wschodu 3-1. Ćwierćfinał przeciwko Rumunii był bardzo wyrównany. 90 minut gry nie wyłoniło zwycięzcy (1-1), dogrywka także remisowa i do rozstrzygnięcia potrzebne były ruty karne. Już w pierwszej serii pomylił się Mild, ale pomocną dłoń do Szwedów wyciągnął Dan Petrescu (były trener Wisły Kraków). W dodatkowej serii jedenastek pomylił się Miodrag Belodedici i do półfinału awansowali Szwedzi. Tam lepsza okazała się Brazylia po bramce w 80 minucie niezawodnego Romario. Mecz o trzecie miejsce to popis gry zwłaszcza w pierwszej połowie reprezentacji Żółto-Niebieskich. Wygrana 4-0 z Bułgarią dała im brązowy medal Mistrzostw Świata.
Ostatecznie Szwecja sklasyfikowana na 3 miejscu.


2002 – Mistrzostwa Świata w Korei i Japonii Szwedzi rozpoczęli od remisu 1-1 z Anglikami, następnie wygrali 2-1 z Nigerią i w ostatnim pojedynku o awans, którego nie mogli przegrać zremisowali 1-1 z Argentyną wyrzucając Albicelestes za burtę turnieju. W 1/8 finału po dogrywce przegrali z rewelacją turnieju Senegalem.
Ostatecznie Szwecja sklasyfikowana na 13 miejscu.


2006 – Na starcie mundialu w Niemczech reprezentacja Trzech Koron sensacyjnie zremisowała 0-0 z debiutującym na Mistrzostwach Świata zespołem Trynidadu i Tobago. W drugim meczu pokonali 1-0 Paragwaj i w ostatnim pojedynku grupowym zremisowali z Anglią 2-2. Tym razem w 1/8 finału Szwedzi trafili na gospodarzy turnieju i pogrążył ich młody Podolski, który strzelił wtedy dwie bramki dla reprezentacji Niemiec, a mecz zakończył się wynikiem 0-2.
Ostatecznie Szwecja sklasyfikowana na 14 miejscu.



Terminarz Szwecji na Mundialu w Rosji:

18.06   14:00   Szwecja – Korea Południowa

22.01.05 Mecz towarzyski zremisowany 1-1
12.11.05 Mecz towarzyski zremisowany 2-2

Aktualne kursy bukmacherów:
1 – 2.10     X – 3.20     2 – 3.80

23.06   20:00   Niemcy – Szwecja
21.06.92 Mecz półfinałowy EURO 1992 wygrany przez Niemców 2-3
24.06.06 Mecz 1/8 finału n mundialu 2006 przegrany 0-2
16.08.06 Mecz towarzyski przegrany 0-3
17.11.10 Mecz towarzyski zremisowany 0-0
16.10.12 Mecz eliminacyjny do mundialu 2014 zremisowany 4-4
15.10.13 Mecz eliminacyjny do mundialu 2014 przegrany 3-5

27.06  16:00  Meksyk – Szwecja

29.01.09  Mecz towarzyski wygrany 1-0
26.01.05  Mecz towarzyski zremisowany 0-0
08.06.58  Faza grupowa Mistrzostw Świata wygrany 3-0

Aktualne kusy bukmacherów:
1 – 2.50          X – 3.15       2 – 2.90      


Najlepsi zawodnicy:

Mikael Lustig – Celtic Glasgow
Martin Olsson – Swansea City
Andreas Granqvist – FK Krasnodar
Ludwig Augustinsson – Werder Brema
Sebastian Larsson – Hull City
Emil Forsberg – RB Lipsk
Albin Ekdal – HSV Hamburg
Jimmy Durmaz – FC Toulouse
Ola Toivonen – FC Toulouse
John Guidetti – Deportivo Alaves



Szwecja ma w swoich szeregach zawodników grających w pięciu najlepszych ligach europejskich. Czy można jednak powiedzieć, że są to zawodnicy dobrzy? W wielu przypadkach tak, ale nie zawsze. Obrońca Manchesteru United – Victor Lindelof swoimi interwencjami w klubie pokazuje, że do dobrego zawodnika mu daleko. Na szczęście my mamy Bednarka… Po błędach Lindelofa to reszta drużyny musi odrabiać straty, a nie zawsze jest to możliwe. A tak na serio, podstarzali już Toivonen i Berg, czy mający niewiele bramek na koncie w reprezentacji Guidetti i Thelin nie są chyba odpowiedzią na brak Zlatana w składzie. Tutaj nie obniżyłby wartości ofensywnej tego ataku Andrzej Niedzielan czy Emmanuel Olisadebe… Jednak jako kolektyw Szwedom udało się wyeliminować Włochów i pomimo tego jak o nich piszę to na boisku trzeba podejść do nich z szacunkiem i respektem. Mają w składzie dobrych pomocników jak Emil Forsberg z RB Lipsk czy waleczny Jimmy Durmaz. Obrona też nie jest z przypadku (o ile Lindelof siedzi na ławce). Solidni Olsson, Lustig czy Granqvist są gwarantem pewnego poziomu w defensywie.
Jak zaprezentują się Szwedzi na mundialu? Jestem pewien, że przeskoczą w klasyfikacji Koreę Południową, ale czy uda im się być lepszym od Meksyku czy Niemców? Stać ich na drugie miejsce w grupie, ja jednak sądzę, że zajmą trzecią lokatę za solidnymi Niemcami i imprezowiczami z Meksyku(ci to wiedzą jak się bawić) i wrócą do domu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz