środa, 10 lipca 2019

1/8 finału WKS - Mali i Ghana - Tunezja

   Pierwszy poniedziałkowy pojedynek w 1/8 finału PNA pomiędzy Wybrzeżem Kości Słoniowej i Mali w bramki nie obfitował. Pierwsze 45 minut to ataki zespołu Mali. Swoje sytuacje mieli Marega i Diaby po błędzie Gbohouo, którego to błędu jednak nie wykorzystał. Im dłużej trwał mecz tym częściej do głosu dochodzili zawodnicy Wybrzeża Kości Słoniowej. W drugiej połowie to właśnie Słonie miały przewagę. Najpierw dwie świetne okazje dla WKS marnuje Jonathan Kodjia, ale w myśl do trzech razy sztuka trzecią sytuację na gola zamienił Wilfried Zaha. Napastnik Crystal Palace najpierw potrafił się urwać obrońcy, a później sprytnym strzałem pod pachą bramkarza umieścić piłkę w siatce. Po golu ponownie to Mali zaczęło swoje ataki, ale nie były one skuteczne. W doliczonym czasie gry Adama Traore miał sytuację na remis, ale tym razem świetnie między słupkami spisał się Gbohouo wybijając piłkę za słupek.
Wybrzeże Kości Słoniowej w ćwierćfinale trafia na świetnie spisującą się Algierię. Czy Słonie okażą się mocniejsze nic Lisy Pustyni?








Wieczorne spotkanie Ghana - Tunezja stało na zdecydowanie wyższym poziomie. Szkoda, że sędziowie popełnili parę pomyłek, które mogły być kluczowe dla losów meczu, ale zacznijmy po kolei.
Ghana od pierwszego gwizdka przeważała i atakowała. Tunezyjczycy nie mieli zbyt wielu okazji aby zbliżyć się do pola karnego rywali. Wynik bezbramkowy zawdzięczali jedynie dobrej postawie goalkeepera - Hassena, który wielokrotnie odbijał piłkę lecącą w światło bramki Orłów Kartaginy. Około 40 minuty Ghana przeprowadziła skuteczną akcję, którą sprytnym strzałem piętą zwieńczył Andre Ayew. Sędzia nie uznał gola twierdząc, że wcześniej Thomas Partey pomógł sobie ręką. Żadnej ręki jednak nie było, a arbitra uratowało jedynie to, że w momencie podania Thomas był na spalonym.
W drugiej połowie sytuacja nie uległa zmianie. Nadal to Czarne Gwiazdy atakowały, ale podobnie jak przez pierwsze 45 minut ataki nie przynosiły skutku. W 68 minucie na boisko wszedł Wahbi Khazri, najlepszy strzelec Tunezji i dało to efekt. Już po pięciu minutach zanotował on asystę drugiego stopnia (imienia Remigiusza Jezierskiego), a bramkę zdobył Khenissi. W dalszej części spotkania dalej przewagę mieli zawodnicy Ghany, ale marnowali swoje okazje, a najlepszą z nich zmarnował Jordan Ayew. Jednak pomocną dłoń podał Bedoui, który chwilę wcześniej pojawił się na placu gry, aby wspomóc defensywę. Nie udało się, a interwencja głową wyszła mu tak pokracznie, że pokonał on własnego bramkarza czym doprowadził do dogrywki. Ta nie przyniosła rozstrzygnięcia i potrzebne były rzuty karne. Ale jeszcze ostatnich sekundach dogrywki Alain Giresse zrobił to samo co na mundialu w Brazylii van Gaal. Zdjął z boiska świetnie spisującego się Hassena, a wszedł Ben Mustapha. W konkursie jedenastek to właśnie drugi bramkarz Tunezji był bohaterem ponieważ obronił jeden rzut karny. Tunezyjczycy w następnej rundzie trafiają na niesamowity Madagaskar. Rywal na papierze dużo słabszy od Orłów Kartaginy, ale Malgasze już nie takich rywali pokonywali na tym turnieju.







poniedziałek, 8 lipca 2019

1/8 finału Madagaskar - DR Kongo i Algieria - Gwinea



  W niedzielę zaczęliśmy od mocnego uderzenia! Gol na 1-0 dla Madagaskaru Ibrahima Amady bez wątpienia mógłby być ozdobą każdego stadionu na świecie. Do wyrównania doprowadził Cedric Bakambu w 21 minucie. Później groźne sytuacje były pod obiema bramkami, ale więcej okazji mieli Kongijczycy. Jednak to Malgasze ponownie za sprawą Andriatsimy wyszli na prowadzenie w 77 minucie pojedynku. Gdy mecz dobiegał do końca Chancel Mbemba strzelił gola na 2-2. Wygrał pojedynek główkowy po rzucie rożnym i nie dał szans bramkarzowi Madagaskaru.
Dogrywka nie wyłoniła zwycięzcy i doczekaliśmy się pierwszego konkursu rzutów karnych. W tym fragmencie rzemiosła piłkarskiego lepsi okazali się piłkarze z Madagaskaru dzięki czemu dalej będą pisać piękną historię swojego futbolu. Poza tym z loży honorowej oklaskiwał ich sam Król Julian.









Wieczorne spotkanie Algieria - Gwinea miało być równie wyrównane jednak potwierdziło ono jedynie bardzo wysoką formę Lisów Pustyni. Rais M'Bolhi ponownie zachował czyste konto, a zawodnicy z pola wykorzystali swoje sytuacje. Zakończyło się 3-0, a mogło być nawet wyżej. Do tej pory bilans Algierii na Pucharze Narodów Afryki wygląda imponująco 9 bramek strzelonych i żadnej straconej. Różnicę zrobili Mahrez i Ounas. Pierwszy pięknym przyjęciem minął obrońcę i pokonał bramkarza plasowanym technicznym uderzeniem. Drugi wykorzystał piękną kontrę. Chyba lepiej kontrę potrafili rozegrać tylko Belgowie przeciwko Japonii na mundialu w 2018 roku.
56 minut rozegrał były napastnik Wisły Płock i Legii Warszawa Jose Kante.





niedziela, 7 lipca 2019

1/8 finału Nigeria - Kamerun i Egipt - RPA



   Sobota przyniosła kolejne rewelacyjne mecze!
Zaczęło się od hitu 1/8 finału! Nigeria - Kamerun według wielu osób miał być spokojnym meczem z niewielką ilością bramek. Okazało się, że był to prawdziwy rollercoaster! Najpierw Nigeria przypadkowo trochę na 1-0. 25 minut później tuż przed przerwą Kamerun wychodzi na prowadzenie 1-2! Najpierw trafia Bahoken, a gola do szatni zdobywa N'Jie.
W drugiej połowie sporo walki i ataki z obu stron. Przychodzi 63 minuta i swojego drugiego gola w tym meczu strzela Odion Ighalo, a 3 minuty później dogrywa do Iwobiego, a ten daje prowadzenie 3-2, którego Super Orły nie wypuszczają do końcowego gwizdka!




Wieczorne spotkanie Egipt - RPA miało być stemplem postawionym przez Faraonów w awansie do ćwierćfinału. Piłka nożna to jednak sport nieprzewidywalny i przez to piękny! Już w pierwszej połowie RPA mogło wyjść na prowadzenie po rzucie wolnym, ale wtedy świetną interwencją popisał się El Shenawy. W drugiej połowie Egipt miał ruszyć, a Salah i spółka punktować rywali. Nic takiego jednak nie miało miejsca. Trener Aguirre robił ofensywne zmiany, ale te nie dawały rezultatu. Gdy mecz powoli dobiegał ku końcowi i niektórzy myśleli o dogrywce wtedy z piękną kontrą wyszli Bafana Bafana. W 85 minucie spotkania Lorch dał sobie i swoim kolegom upragniony awans do ćwierćfinału!





1/8 finału Maroko - Benin i Senegal - Uganda



  Jesteśmy po pierwszych meczach fazy play-off!
Niespodzianką można nazwać odpadnięcie Maroka po porażce z Beninem. W ostatniej minucie Lwy Atlasu miały rzut karny, ale w słupek strzelił Hakim Ziyech! Najwieksza gwiazda Maroka w serii jedenastek nie mogła się zrewanżować ponieważ wcześniej swoje okazje zmarnowali Boufal i En Nesyri. Benin bez Steve'a Mounie pokonuje faworyta turnieju. Dla mnie jest to niewątpliwie niespodzianka.
Dodatkowo zaskakujący jest fakt, że Benin nie wygrał jeszcze meczu w Pucharze Narodów Afryki, a zagra w ćwierćfinale! Cztery remisy widać też wystarczą.



W drugim meczu faworyt też był znany. Tutaj jednak nie było niespodzianki i a 8wans uzyskał Senegal pokonując Ugandę 1-0. Warty odnotowania jest fakt, że Mane zmarnował rzut karny w drugiej połowie meczu i Lwy Terangi musiały do końca uważać na wynik.


poniedziałek, 24 czerwca 2019

Kamerun - Nieposkromione Lwy

   Nieposkromione Lwy w tym roku będą silne, ale tracą jednego z najlepszych strzelców kadry. Vincent Aboubakar nie zdążył wyleczyć w 100% kontuzji kolana i Clarence Seedorf nie zabrał go na turniej do Egiptu.
Holenderski trener Kamerunu zapowiada twardą grę i walkę o jak najwyższe miejsce. Roger Milla trochę studzi optymizm kibiców mówiąc, że w grupie silniejsza będzie Ghana. Jednak od obrońców tytułu należy oczekiwać, że łatwo miana najlepszej reprezentacji czarnego lądu nie oddadzą. Czy uda im się obronić tytuł wywalczony przed dwoma laty? Ja myślę, że nie, ale to jest Afryka. Tu się dzieją naprawdę niesamowite rzeczy.

Ciekawostki o Kamerunie

Niepodległość uzyskana od Francji i Wielkiej Brytanii na początku 1960 roku.


W 1986 roku z jeziora wulkanicznego Nyos zaczął wydobywać się dwutlenek węgla. który doprowadził do śmiertelnego zatrucia ponad 1700 osób i 3 500 zwierząt.

Kamerun jest pierwszym afrykańskim krajem, który dotarł do ćwierćfinału w piłkarskich Mistrzostwach Świata.

Roger Milla jest najstarszym strzelcem bramki w historii Mistrzostw Świata. Na mundialu w USA w 1994 roku zdobył gola w meczu z Rosją pokonując Stanisława Czerczesowa. Miał wtedy dokładnie 42 lata i 39 dni.




Trener - Clarence Seedorf

Kapitan Michael Ngadeu-Ngadjui - Slavia Praga

Najwięcej spotkań - Carlos Kameni - 72

Najwięcej bramek - Eric Maxim Choupo-Moting



Ranking FIFA

Aktualnie - 54

Najwyżej - 11

Najniżej - 79




Puchar Narodów Afryki

Do tej pory Kamerun osiemnastokrotnie startował w Pucharze Narodów Afryki. Wygrana Kamerunu na ostatnim turnieju w Gabonie była już piątym triumfem w PNA w historii Kamerunu. Niewiele osób jednak wierzyło w ten sukces. Przecież dwa lata temu kilku zawodników w tym Onana czy Choupo-Moting odmówili wyjazdu na turniej mówiąc, że gra dla klubu jest dla nich aktualnie ważniejsza. W tym roku Kamerun traci swojego najskuteczniejszego napastnika, bez którego nie byłoby sukcesu w ostatniej edycji PNA. To właśnie Vincent Aboubakar strzelił decydującego gola w 89 minucie finału z Egiptem. Czy Eric Maxim Choupo-Moting godnie zastąpi zawodnika Porto? Patrząc na jego wyczyny z PSG śmiem wątpić.

I miejsce - 1984, 1988, 2000, 2002, 2017
II miejsce - 1986 i 2008
III miejsce - 1972
IV miejsce - 1992



Rywale w grupie

25.06 Gwinea-Bissau - 3 - 3z - 0r - 0p bilans 4-1

29.06 Ghana - 8 - 2z - 3r - 3p bilans 6-7

02.07 Benin - 5 - 5z - 0r - 0p bilans 14-3




Warto zwrócić uwagę

Fabrice Ondoa - 23 lata - bramkarz - Oostende

Andre-Frank Zambo-Anguissa - 23 lata - pomocnik - Fulham

Christian Bassogog - 23 lata - napastnik - Henan Jianye

Ghana - Czarne Gwiazdy

   Ghana jest jedną z mocniejszych reprezentacji Afryki jednak także Czarne Gwiazdy mają swoje problemy.
Na prośbę prezydenta karierę reprezentacyjną wznowił Asamoah Gyan, który już miał zakończyć przygodę z międzynarodowym futbolem. Jednak prezydent uznał, że reprezentacja Ghany mocniejsza będzie z Gyanem w składzie dzięki czemu Gyan znalazł się w szerokim składzie Ghany na PNA. Gdy jednaksselekcjoner podjął decyzję, że finalnie do Egiptu najprawdopodobniej nie poleci, ponownie do spraw reprezentacji Ghany włączył się Prezydent Nana Akufo-Addo.
Moim zdaniem to nie atak jest problemem Black Stars a defensywa. To tam grają nieograni, niedoświadczeni zawodnicy, którzy mogą popełniać błędy.
Jak trener Kwesi Appiah ustawi drużynę na turniej jest zagadką. Absolutny plan minimum to awans z grupy. Plan maksimum to medal - najlepiej złoty. Plan optimum według mnie to ćwierćfinał. Jak wyjdzie? Czy Czarne Gwiazdy nie zawiodą? Zobaczymy już niedługo.

Ciekawostki o Ghanie.

Niepodległość uzyskana od Wielkiej Brytanii w 1957 roku.

Ghana w języku Asante oznacza “Król – Wojownik”. Pochodzi z czasów średniowiecznego Imperium Ghany, które zajmowało tereny dzisiejszej Mauretanii i Mali.

Mimo iż złoto i kakao są filarami gospodarki Ghany to kraj ten jest silnie uzależniony od międzynarodowej pomocy finansowej.

Jezioro Wolta o powierzchni 8 502 km2 jest największym sztucznym zbiornikiem na świecie.

W 2001 roku Kofi Annan otrzymał pokojową nagrodę Nobla.

Ghana mogła być pierwszym afrykańskim krajem, który by zagrał w półfinale Mistrzostw Świata. Dzielił ich od tego jeden strzał z rzutu karnego. W dogrywce meczu przeciwko Urugwajowi zmarnował jedenastkę Asamoah Gyan. A w konkursie rzutów karnych pomylili się John Mensah i Dominic Adiyiah.



Trener - James Kwesi Appiah

Kapitan - Asamoah Gyan - Kayserispor

Najwięcej spotkań - Asamoah Gyan - 107

Najwięcej bramek - Asamoah Gyan - 51



Ranking FIFA

Aktualnie - 54

Najwyżej - 11

Najniżej - 79





Puchar Narodów Afryki

Reprezentacja Ghany jest jedną z tych najczęściej występujących w Pucharze Narodów Afryki. Do tej pory Czarne Gwiazdy zanotowały dwadzieścia jeden startów w tej imprezie, na których zdobyli aż 10 medali. W tym roku ponownie będą jednymi z faworytów do strefy medalowej. Czy uda im się powiększyć liczbę medali? Wiele osób związanych z afrykańskim futbolem twierdzi, że tak. Jak będzie finalnie, okaże się niebawem.

I miejsce - 1963, 1965, 1978, 1982

II miejsce - 1968, 1970, 1992, 2010 i 2015

III miejsce - 2008

IV miejsce 1996, 2012, 2013 i 2017



Rywale w grupie

25.06 Benin - 14 - 7z - 5r - 2p bilans 25-10

29.06 Kamerun - 8 - 3z - 3r - 2p bilans 7-6

02.07 Gwinea-Bissau - 0




Warto zwrócić uwagę

Lawrence Ati-Zigi - 22 lata - bramkarz - Sochaux

Lumor Agbenyenu - obrońca - 23 lata - Sporting Lizbona

Kasim Nuhu - 24 lata - obrońca - Hoffenheim

Thomas Agyepong - 22 lata - pomocnik - Hibernian


Benin - Wiewiórki

   Drużyna Beninu nie może powiedzieć, że miała szczęście w losowaniu grup. Mają dwóch bardzo mocnych rywali - Kamerun i Ghanę, z którymi ciężko będzie wywalczyć punkty. Jednak jest szansa, że uda im się awansować dalej dzięki zmienionej formule turnieju. Trzecie miejsce jest w ich zasięgu. W tym roku z uwagi na zwiększenie ilości drużyn startujących w PNA, aż cztery ekipy z trzecich miejsc w grupie mogą awansować dalej.
Do tego awansu ma poprowadzić Wiewiórki duet Sessegnon - Mounie. Obaj w meczach kontrolnych przed turniejem pokazali, że forma i skuteczność już są, teraz trzeba to potwierdzić w turnieju.


Ciekawostki na temat Beninu

Niepodległość uzyskana od Francji w 1960 roku.

Benin jest kolebką voodoo, które jest religią narodową.

W miejscowości Ouidah był główny port do wysyłania niewolników do Brazylii i na Karaiby.

Ludzie w Beninie noszą zimowe płaszcze i kurtki w lipcu i sierpniu, kiedy temperatura spada do + 20 stopni Celsjusza.

W Beninie ludzie wierzą, że fotografia kradnie kawałek duszy. Bardzo często, gdy widzą kamery lub aparat zakrywają głowy lub odwracają się i odchodzą.

Ściany Beninu były największą konstrukcją stworzoną przez człowieka. Były to wały i fosy używane do obrony nieistniejącego już królestwa Benin. Jego długość wynosiła ponad 16 000km (Mur Chiński to około 8800km)
Ściany Beninu zaczęto budować około 800 roku, a ukończono w 1460 roku. Zostały zniszczone przez Brytyjczyków w 1897 roku.
Szacuje się, że budowa Ściany Beninu zajęła 150 milionów godzin.


Trener - Michel Dussuyer

Kapitan - Stephane Sessegnon - Gencerbirligi

Najwięcej spotkań - Stephane Sessegnon -
74

Najwięcej bramek - Stephane Sessegnon - 22



Ranking FIFA

Aktualnie - 91

Najwyżej - 59

Najniżej - 165



Puchar Narodów Afryki

Do tej pory Benin trzykrotnie startował w Pucharze Narodów Afryki. Z każdym kolejnym występem zawodnicy Beninu notują postęp.
W 2004 roku przegrali wszystkie mecze i z bilansem bramek 1-8 zakończyli turniej na ostatnim 16 miejscu.
2008 było ciut lepiej bo wyprzedzili Sudan i było miejsce 15.
W 2010 znowu progres i 14 lokata. Zdobyty nawet jeden punkt.
Jak będzie teraz? Drużyn jest więcej więc o lepszą lokatę może też być trudniej.



Warto zwrócić uwagę

David Kiki - 25 lat - obrońca - Red Star

Olivier Verdon - 23 lata - obrońca - FC Sochaux

Mama Seibou - 23 lata - pomocnik - SC Toulon

Steve Mounie - 24 lata - napastnik - Huddersfield Town

niedziela, 23 czerwca 2019

Gwinea-Bissau - Djurtus

   Drużyna Gwinei-Bissau zaskoczyła sporą część obserwatorów w eliminacjach do Pucharu Narodów Afryki gdzie wygrali grupę. Faworytami do zajęcia pierwszego miejsca w grupie eliminacyjnej nie byli i gdyby nie ogromne szczęście byśmy ich na tym turnieju nie oglądali. W ostatnim meczu grupowym przeciwko faworyzowanemu Mozambikowi bramkę na 2-2 Djurtus zdobyli w 95-tej minucie! Piłkarze Mozambiku gdyby wygrali to oni by wygrali tą grupę i awansowali w miejsce Djurtus.
Jak ekipa Bissau zaprezentuje się na turnieju? Tutaj nie tylko nie są faworytem do wygrania grupy, ale nawet nie są faworytem do zajęcia trzeciego miejsca. Każdy zdobyty punkt będzie powodem do radości.


Ciekawostki o Gwinei-Bissau

Niepodległość uzyskana od Portugalii w 1974 roku.

Jest to jeden z najbiedniejszych krajów. Ponad 60% ludności żyje poniżej granicy ubóstwa!

W Gwinei-Bissau aż 40% osób powyżej 15 roku życia nie potrafi ani pisać ani czytać.

W eliminacjach do Pucharu Narodów Afryki 2019 oba mecze przeciwko Mozambikowi kończyły się remisem 2-2. I w obu spotkaniach bramki na 2-2 zdobyte były w ostatnich sekundach meczu.
W pierwszym meczu była to 97 minuta, w drugim 95 minuta meczu.

W obu przypadkach decydujące bramki zdobywał ten sam zawodnik - Frederic Mendy!

W grupie eliminacyjnej do Pucharu Narodów Afryki 2019 różnica pomiędzy 1 a 4 miejscem wyniosła tylko 2 punkty! Gwinea-Bissau zdobyła 9 punktów, a Zambia 7.


Trener - Baciro Cande

Kapitan - Zezinho - FK Senica

Najwięcej spotkań - Zezinho - 31

Najwięcej bramek - Frederic Mendy



Ranking FIFA

Aktualnie - 118

Najwyżej - 68

Najniżej - 195



Puchar Narodów Afryki

Tegoroczny turniej będzie drugim z rzędu i drugim w historii Gwinei-Bissau, w którym Djurtus zagrają. W debiucie na boiskach Gabonu udało im się wywalczyć jeden punkt w meczu z gospodarzem turnieju. Tym razem również los nie był łaskawy. Grupa jest trudna i nie łatwo będzie piłkarzom Gwinei-Bissau powtórzyć osiągnięcie z Gabonu, czyli zdobycie jednego oczka w grupie.

W kadrze na Puchar Narodów Afryki 2019 znalazł się były zawodnik Lechii Gdańsk - Rudinilson.


Rywale w grupie

25.06 Kamerun - 3 - 0z - 0r - 3p bilans - 1-4

29.06 Benin - 1 - 1z - 0r - 0p bilans 7-2

02.07 Ghana - 0



Warto zwrócić uwagę

Nadjack - 25 lat - obrońca - Rio Ave

Moreto Cassama - 21 lat - pomocnik - Reims

Jorginho - 24 lata - napastnik - CSKA Sofia

Tunezja - Orły Kartaginy

   Tunezja swoją grupę powinna przejść bez większych problemów. Na ile jednak w fazie pucharowej będzie stać Orły Kartaginy to już jest zagadką. Na Puchar Narodów Afryki zostało powołanych kilku młodych zawodników, którzy futbolu uczyli się w Europie. Jak to wszystko się zgra? Czy ta mieszanka zadziała?
Tunezyjczycy nadal miło wspominają Henryka Kasperczaka. To z polskim trenerem udało im się awansować na mundial w 1998 roku, a dwa lata wcześniej wywalczyli srebro w Pucharze Narodów Afryki.

Ciekawostki o Tunezji

Niepodległość uzyskana od Francji w 1956 roku.

W miejscowości Tatawin robiono zdjęcia do filmu „Gwiezdne Wojny”. Wykorzystane zostały do stworzenia planety Tatooine.

Kairuan jest czwartym największym świętym miastem islamu po Mekce, Medynie i Jerozolimie.

W Al-Dżamm znajduje się trzeci co do wielkości amfiteatr na świecie, który zachował się w lepszym stanie niż Koloseum.

Tunezja trzykrotnie była gospodarzem PNA.




Trener - Alain Giresse

Kapitan - Ali Maaloul - Al-Ahly

Najwięcej spotkań - Ali Maaloul - 54

Najwięcej bramek - Wahbi Khazri - 15


Ranking FIFA

Aktualnie - 28

Najwyżej - 14

Najniżej - 65



Puchar Narodów Afryki

Orły Kartaginy będą walczyć o miano najlepszej drużyny Afryki po raz dziewiętnasty. Dotychczas udało im się wygrać tylko raz. W 2004 roku na własnym terenie w finale pokonując po wyrównanym pojedynku Maroko 2-1. Później nie zbliżyli się nawet do podium. Wcześniej udało się zdobyć dwa srebrne i jeden brązowy medal.

I miejsce - 2004
II miejsce 1965 i 1996
III miejsce 1962
IV miejsce 1978 i 2000



Rywale w grupie

24.06 Angola - 6 - 3z - 3r - 0p bilans 14-4

28.06 Mali - 8 - 5z - 0r - 3p bilans 8-6

02.07 Mauretania - 11 - 9z - 2r - 0p bilans 22-5



Warto zwrócić uwagę

Mouez Hassen - 24 lata - bramkarz - Nicea

Dylan Bronn - 24 lata - obrońca - Gent

Yassine Meriah - 26 lat - obrońca - Olympiakos Pireus

Bassem Srarfi - 22 lata - pomocnik - Nicea